לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צוואות וירושות

צוואות וירושות

צוואות וירושות הינם מושגים שיהיו רלוונטיים לכל אחד ואחת בשלב כזה או אחר במהלך החיים. אין אדם שלא איבד קרוב משפחה, זה דרך החיים. לרחק מות קרוב משפחה יש להסדיר את אופן חלוקת רכושו, בין אם מכוחה של צוואה ובין אם מכוחה של ירושה על פי דין
תחום צוואות וירושות עשוי להיות מעט מבלבל, אך אנחנו פה כדי לעשות מעט סדר, מהן צוואות וירושות? מתי כל אחת מהן תהיה קפה בחיינו? במאמר הבא ריכזנו את כל המידע שיענה לכם על כל השאלות

צוואות וירושות

מהי ירושה וכיצד מעבירים אותה ליקירינו

אחת משתי הדרכים דרכן ניתן להוריש רכוש היא מכוח הירושה, בהיעדר צוואה חוקית שיתאפשר לבצע קיום צוואה באמצעותה שתצווה כיצד לחלק את רכושו של המנוח הירושה תתבצע על פי דין. זאת אומרת שמערכת החוק תגדיר מי הם יורשיו החוקיים של המנוח ואת אופן חלוקת הרכוש ביניהם. במידה והמנוח לא הותיר צוואה אחריו רכושו יתחלק בין בת זוגו וילדיו באופן שווה, במידה ואין למנוח אישה או ילדים הירושה תתבצע על פי מדרגות קרבה הקבועות בחוק.
על מנת לברר מי הם יורשיו החוקיים של המנוח ואופן חלוקת הרכוש ביניהם יש להגיש צו ירושה לרשם לענייני ירושה במחוז מגוריו של הנפט או לפנות לבית הידן הרבני.

מהי צוואה ואיך היא משתייכת לקטגוריית צוואות וירושות

צוואה בחיים כשמה כן היא, מצווה את רצונו של המנוח באשר לאופן חלוקת מפעל חייו שנותר מאחור. צוואה זהו מסמך משפטי אותו יש לערוך עוד בימי חייו של המנוח, זאת הדרך היחידה בה ניתן להבטיח ולקיים את רצון המנוח באשר לרכושו עלי אדמות. מסמך זה בעל כוח גדול העשוי להיות הרבה גורל לקרובי משפחתו של הנפטר, כך ניתן לממש את הזכות הבסיסית ביותר והיא חופש הבחירה ולצד זה לדאוג לעתיד קרובי משפחה וחברים.

את הצוואה יש לערוך לפי לשון החוק אשר מגדירה תנאים ספציפיים אשר בהתקיימם הצוואה תהיה תקינה וחוקית. לדוגמה, חוק הירושה קבע כי ניתן לערוך צוואה במספר דרכים כגון, צוואה בכתב ידו של המצווה, בצוואה אל מול עדים, ניתן לערוך צוואה מול שופט או נציג בית הדין הרבני במקרים קיצוניים נין אף לערוך צוואה בעל פה. ניתן לערוך ולשנות כל צוואה גם לאחר רגע חתימתה, על עוד המצווה בין החיים הוא רשאי עשות בצוואה כרצונו. הצוואה אחרונה שתערך ותחתם תהיה בעלת התוקף המרבי ותקבע כיצד יחולק רכושו של המנוח.

אילו פרטים חשוב לדעת ולזכור בעת עריכת בצוואה

צוואה היא מסמך משפטי בעל חשיבות מכרעת, מטרתה היא לשקף את להעביר את רצונו של המנוח לגבי אופן חלוקות רכושו הלאה ולקבוע מי יהיו יורשיו וכיצד יחולק רכושו ביניהם. עריכת צוואה תקינה יכולה למנוע קונפליקטים משפחתיים העלולים לצוץ לאחר מות המנוח. כאשר האדם אינו בנמצא להסביר ולבאר את כוונתו רצונותיו עלולים להתפרש לא נכונה מה שעשוי להוביל לקרבות משפטיים מורכבים וקשים.

כדי שהצוואה תהיה תקינה וחוקית יש לעמוד בכמה תנאים חשובים

ניתן לערוך את הצוואה בכל עת, גם לאחר חתימתה והפקדתה של הצוואה בידי הרשם לענייני ירושה.
לא ניתן לערוך צוואה שנחתמה בעל פה. במידה והמצווה מעוניין לערוך את הצוואה מחדש יש לעשות זאת באותה הדרך בה הוא ערך את הצוואה הראשונית.

על שינוי בצוואה יכול להיעשות רק בנוכחות על ידי המצווה. במידה בגורם אחר ביצע
כאשר עורכים וחותמים על הצוואה אין לעשות זאת בנוכחות היורשים, במידה ומצב זה קורה הצוואה תהיה בטלה.

לסיכום על צוואות וירושות

תחום הצוואות והירושות הינו בעל חשיבות רבה בדיני משפחה. יש להכיר את החוקי השונים על מנת לערוך צוואה תקנית, ללא פגמים העלולים להביא לפסילתה. אין ספק שיש לגלות בקיאות, ידע וניסיון בכדי לצלוח את כל ההליכים בזמן הקצר ביותר ודרכי נועם ושלום. ההמלצה היא להיעזר בעורך דין לענייני צוואות וירושות שיוכל ללוות אתכם לאורך כל הדרך בהליכים הרגישים והחשובים הללו. עריכת צוואה וקבלת ירושה אלו זכויות יסוד שכדאי שתממשו ע הצד הטוב ביותר.

R.D.B משרד עורכי דין דומב-בקבני, נוטריון וגישור, כאן בשבילכם לאורך הדרך

משרדינו מתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון רב בתחום, מאות לקוחות יצאו מרוצים ממשרדינו. נשמח לסייע גם לכם, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר