לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בקשה לקיום צו צוואה

בקשה לקיום צו צוואה

כאשר אדם הולך לעולמו הצער גדול, עם זאת יש לכבד את בקשתו האחרונה והיא קיום הצוואה שהותיר אחריו. את הצוואה ניתן לממש על ידי הגשת בקשה לקיום צו צוואה לרשם לענייני ירושה במחוז מגוריו של המנוח.
כיצד מגישים את הבקשה והאם כדאי להיעזר בעורך דין צוואות? ריכזנו עבורכם את כל המידע שכדאי לדעת לפני הגשת בקשה לקיום צוואה

כתיבת צוואה

מה זה צו קיום צוואה

צו קיום צוואה הינו מסמך משפטי המעניק לצוואה תוקף חוקי בהתאם לחוק הירושה. את הבקשה יש להגיש בלשכת הרשם לענייני ירושה במחוז מגוריו של המוריש בעת מותו. לאחר קבלת צו הצוואה יורשיו של המנוח יוכלו לקבל את חלקם בירושה.

כיצד מגישים בקשה לצו קיום צוואה

קיימים שני מסלולים עיקריים להגשת בקשה לקיום צו צוואה והם:
הגשת הבקשה באופן מקוון
– כיום ניתן להגיש בקשה לקיום צו צוואה בקלות יחסית דרך האינטרנט, עם זאת יש לעמוד בתנאים מסוימים.
במידה ומגיש הבקשה אינו מיוצג על ידי עורך דין הוא יורשה להגיש את הבקשה באופן מקוון רק במידה והצוואה המקורית מצויה ברשותו או ברשות הרשם לענייני ירושה.
במידה ומגישי הבקשה מיוצגים על ידי עורך דין הם מחויבים להגיש את הבקשה באופן מקוון.
את בקשת צו הירושה וקיום הצוואה מגישים באמצעות טופס מקוון באתר הממשלתי בצרוף כל המסמכים הבאים:
טופס בקשה לקיום צו צוואה מלא כהלכה.
• ייפוי כוח – במידה ומבקש הבקשה מיוצג על יידי עורך דין.
• עותק של תעודת הפטירה של המוריש.
• העתק נאמן למקור של הצוואה עם אישור בית המשפט בדבר מקוריות הצוואה, או הוכחה לכך שהצוואה המקורית נמצאת בידי הרשם לענייני ירושה או בית המשפט.
• הצהרה שתעיד כי יתר היורשים המוזכרים בצוואה מיודעים לגבי הגשת הבקשה לקיום צו הצוואה.
• במידה ויורש אחד או יותר סילק את עצמו מהצוואה יש לצרף תצהיר הסתלקות לכל יורש.
• במקרה בו אחד היורשים נפטר בטרם הגשת הבקשה יש לצרף תעודת הפטירה של היורש.
• אסמכתא לאישור תשלום האגרות.

לאחר הגשת הבקשה על המגיש לשלוח את הצוואה המקורית עד כשבוע מיום הגשת הבקשה.

הגשת הבקשה באופן ידני

את הבקשה יש להגיש לרשם לענייני ירושה במחוז מגוריו של המוריש המעודכן בתעודת הזהות שלו. הגשת המסמכים מתבצעת כפי שצוין במסלול המקוון הנ"ל ובנוסף יש לצרף שני העתקים מכל מסמך. ניתן לשלם את אגרת הבקשה בבנק הדואר או בעמדת התשלום הציבורית בלשכת הרשם לענייני ירושה. אם אין ברשותכם את הצוואה המקורית יש להגיש העתק של הצוואה ולצרף נימוקים בדבר העדר הצוואה המקורית ובקשת הכרה מלאה בהעתק הצוואה, פעולה זו תגרור תשלום אגרה נוסף.

בקשה לקיום צו צוואה

מה קורה לאחר הגשת הבקשה לקיום צו צוואה

לאחר בדיקת המסמכים והגשת הבקשה ובמידה ואין טעות בהגשה, הרשם לענייני ירושה יפרסם את צו הירושה והבקשה בעיתונות זאת בכדי לאפשר לבעלי עניין להגיש התנגדות לקיום הצוואה. אם הוגשה התנגדות, הטיפול בתיק יעבור לבית המשפט לענייני משפחה. במידה ולא הוגשה כל התנגדות הבקשה תעבור לידי האפוטרופוס הכללי שיקבע אם לאשר את הבקשה או לדרוש להעביר את תיק לדי בית המשפט במקרים מורכבים.

עם קבלת אישור הבקשה, רשם הירושות ישלח הודעה לכל היורשים, הרשויות, חברות הביטוח והבנקים בדבר אישור הבקשה לקיום צו הצוואה וחלוקת העיזבון ליורשים.

כיצד מתנהלים במקרה של צוואה חלקית

בקרה בו המנוח הזכיר בצוואתו רק חלק מרכושו, צו קיום הצוואה יתייחס רק לרכוש המפורט בצוואה. יתרת הרכוש שאינו נכלל בצוואה יחולק כפי שנקבע בחוק היורשה, כדי לברר זאת יש להגיש בקשה לצו ירושה.
לסיכום
כדי להוציא לפועל את צוואת המנוח נדרש להגיש בקשה לקיום הצוואה, ניתן לעשות זאת באופן עצמאי או בליווי מקצועי של עורך דין המתמחה בצוואות, כך תוכלו להימנע מטעויות שעלולות להאריך את קבלת אישור קיום הצוואה. ובמקרים בהם מוגשת התנגדות לקיום הצוואה, ייצוג משפטי יסייע לכם לצלוח את הדרך.

אם אתם מעוניינים לממש את צוואת יקירכם בליווי אישי ומקצועי הגעתם למקום הנכון

R.D.B משרד עורכי דין ונוטריון
צוות עורכי הדין שלנו מומחה בתחום הצוואות והירושות ויעניק לכם את הייצוג המשפטי האיכותי ביותר שיוביל אתכם להשלמת ההליכים בצורה המהירה והנעימה ביותר.
מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר