לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה

צוואה היא הדרך בה ניתן לקיים את הזכות הבסיסית של האדם לפסוק כיצד יחולק רכושו לאחר פטירתו מן העולם. זוהי הדרך הטובה ביותר למנוע מחלוקות וסכסוכים משפחתיים בנגוע לאופן חלוקת הרכוש. כיצד ניתן לקיים את הצוואה בפועל לאחר מות המוריש וכיצד עורך דין לענייני צוואות יוכל לסייע לכם כאש ישנו צו קיום צוואה? המאמר הבא יענה לכם על כל השאלות

התמודדות עם מוות זה דבר לא פשוט והוא מצריך תעצומות נפש גדולים, אין דרך למלא את התהום הנפערת לאחר אבדן של קרוב משפחה. בין הפעולות שעשויות לחזק את הנפש היא קיום בקשתו האחרונה של הנפטר והיא הקפדה על אופן חלוקת הרכוש אותו צבר בימי חייו ומזוהה עם אישיותו. כדי לוודא שבקשתו האחרונה מתממשת יש לעבור תהליך כדי לקיים את הצוואה במלואה.

כתיבת ייפוי כוח

צו קיום צוואה

לאחר שאדם נפטר והוא הותיר אחריו צוואה כדי לממש את זכויות הצוואה ולחלק את רכושו יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה (בהתאם לסעיף 39 לחוק הירושה). את הבקשה מגישים לרשם לענייני ירושה או לבית הדין הרבני. ללא צו זה לא ניתן יהיה לממש את רצון המוריש.
צו הקיום מהווה אסמכתא הנותנת תוקף לציווי הנפטר לפי הכתוב בצוואתו, וכך הצו מעניק תוקף חוקי לכל הכתוב בצוואה ורק לאחר קבלתו ניתן יהיה לחלק את עיזבונו של המוריש.
במקרה ויש מתנגדים לקיום הצוואה מפאת כשרות או נוסח, תינתן האפשרות להגיש התנגדות כדי למנוע את מתן הצו.

מי זכאי להגיש בקשה לצו קיום צוואה

על מנת להגיש בקשה לקבלת צו קיום צוואה עליכם להיות אחד מהמוטיבים בצוואה, זאת אומרת צד אחר או יותר המוזכר בצוואה, או כל אדם המעוניין בקיום הצוואה לדוגמה נושה של אחד היורשים המעוניין לפרוע את החוב.

כיצד ניתן להוציא את הצו

ניתן להגיש את הבקשה באחת משתי הדרכים הללו:
הגשת הבקשה באופן מקוון:
בדומה לבקשת צו ירושה, גם את הבקשה הזו ניתן להגיש בקלות יחסית לרשם לענייני ירושה באופן מקוון.

הגשת צו קיום צוואה באופן מקוון מתבצעת באמצעות מילוי הפרטים הבאים:
פרטיו של הנפטר, מבקש הבקשה ופרטיהם של יתרת היורשים לפי המצוין בטופס המקוון.
בעת מילוי הטופס המקוון לבקשת צו קיום צוואה יש לצרף את המסמכים הבאים: הצוואה של המוריש. תעודת הפטירה של המנוח. במידה ואי אלו מהיורשים נפטר יש לצרף את תעודת הפטירה שלהם במידה והיה בבעלותם רכב אז לצרף את רישיון הרכב.

במידה ואחד או יותר מבין היורשים מעוניין לוותר על קבלת חלקו בצוואה, מבקש הבקשה יאלץ לצרף מסמך בו אותו יושר מצהיר על וויתור חלקו בעיזבון והסתלקותו מהצוואה מסמך זה חייב להיות חתום ומאושר בנוכחות עורך דין צוואות אשר יאמת את זהותו של החותם.

על מגיש בקשת צו קיום צווה להצהיר בגוף הטופס כי שאר היורשים מיודעים בדבר הגשת הבקשה לקיום הצוואה. בתום מילוי בקשת צו קיום הצוואה ולאחר צירוף המסמכים הנדרשים באופן מקוון על מבקש הבקשה להדפיס את הטופס המדובר אל מול עורך דין שיאשר את זהותו של החותם ולאחר מכן יצרף את המסמך לטופס המקוון.

השלב האחרון הוא הסדרת התשלום, לאחר שצירפתם את כל המסמכים הנ"ל תוכלו לשלם את האגרה בגין הגשת בקשה לצו קיום צוואה כמו כן האגרה תכלול תשלום עבור פרסום הבקשה לצו קיום הצוואה בעיתון היומי.

הגשת הבקשה באופן מסורתי

ניתן להגיש את הצו לקיום הצוואה גם באופן שאינו מקוון
את הבקשה מגישים במשרדי הרשם לענייני ירושה במחוז בו גר הנפטר בעת מותו, עליכם למלא את טופס הבקשה באופן ידני ולהמציא את כל המסמכים הנדרשים, הגשת הטופס תתבצע ב- 4 עותקים (בצורה כזו שיהיו בידכם 3 עותקים ומקור אחד)

ניתן לבצע את התשלומים באופן מקוון או באמצעות שוברי תשלום ייעודיים אותם מספקים במשרדי הרשם לענייני ירושה והתשלום מתבצע בבנק הדואר. לאחר התשלום עליכם לצרף שתי אסמכתאות בדבר תשלום האגרה, אגרה אחת בגין לבקשת הצו והאגרה השנייה בגין פרסום הבקשה בעיתון המקומי.

צו קיום צוואה

מה הליך הטיפול בבקשה לצו קיום צוואה

עם סיום הגשת הבקשה, התיק יועבר לבדיקה במשרדי המזכירות ורשם הירושות, במסגרת הזו יאומתו פרטי הצוואה כדי לוודא את נכונות הפרטים, המסמכים הנדרשים ועמידה בכל הנהלים. כמו כן יש לברר האם נפתח תיק על ידי אדם אחר הנושא את שם המנוח או במקרה בו קיימת צוואה נוספת או זיכרון דברים שהמנוח הותיר במשרדי רשם הירושות.

במידה והכל כשורה בתום הבדיקה המזכירות תפרסם הודעה רשמית בעיתון היומי בדבר הבקשה למתן צו קיום הצוואה, ההודעה תכלול את פרטי המנוח, זאת כדי להעניק הזדמנות להתנגד לקיום למי שמרגיש בכך, כל זאת לתקופת זמן בת שבועיים מיום פרסום ההודעה. במידה ולא הוגשה התנגדות לבקשה, רשם הירושות יעניק את הצו המבוקש. משך ההליך מרגע הגשתו ועד לקבלת הצו אורך חודשיים לערך.

האם כדאי לבצע את ההליך באופן עצמאי או להסתייע בעורך דין לענייני צוואות

את הגשת הבקשה לצו קיום צוואה ניתן לבצע באופן עצמאי תוך הקפדה על מילוי כל השלבים כהלכה, הרשויות מאפשרות לכלל האזרחים לפנות אליהן באופן עצמאי, עם זאת כדי לנהל את ההליך בצורה מקצועית וללא טעויות יש להקדיש לכך זמן רב, סבלנות וכוח רצון על מנת להתנהל בצורה ישירה וללא ידע מוקדם מול משרדי הממשלה, רבים המקרים בהם המושגים המשפטיים ואופי השירות הציבורי אינו מונגש באופן מספק עבור הקהל הרחב.

אנו מודעים לכך שאנשים רבים לא ירצו להתמודד לבד מול הגופים הממשלתיים, בייחוד לאחר אובדן של קרוב משפחה. לכן אנחנו ב- R.D.B משרד עורכי דיון ונוטריון מוכנים לקחת את המושכות לידיים שלנו ולהקל עליכם מעט בתקופה המורכבת הזו. אנחנו נלווה אתכם לאורך הדרך ונסייע לכם לחסוך זמן, התרוצצות ועוגמת נפגש. משרדינו יעמוד לצידכם בכל הרגעים על להשלמת התהליך בדרכי נועם ושלום.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר