לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד

צוואה זאת הדרך האולטימטיבית בה האדם רשאי לבחור כיצד ולמי ולהוריש את רכושו שנצבר במהלך השנים. כך ניתן לדאוג לעתיד קרובי המשפחה ולחלק את הרכוש ביניהם בצורה נכונה ומדויקת, כדי למנוע מצבים בהם המצווה שרוי תחת לחץ או ניצול מערכת בחוק הגדירה היטב את הדרכים לערוך צוואה תקנית וחוקית. אחת מהן היא כתיבת צוואה בכתב יד
איך עושים זאת ומה חשבו לדעת כדי לא לפגום בצוואה? ריכזנו עבורכם את כל התשובות לשאלות החשובות ביותר

צוואה בכתב יד

מדוע מומלץ לערוך צוואה

צוואה הינה מסמך משפטי שכל אדם בגיר (מעל גיל 18) רשאי לערוך ולהגדיר כיצד יחולק הרכוש והממון שהוא צבר במהלך חייו לאחר מותו. במידה ולא נערכה צוואה טרם מותו של האדם, עזבנו יחולק מכוח חוק הירושה. עריכת צוואה מונעת מחלקות העלולות לצוץ במידה והירושה נעשית על פי חוק, כאשר ישנם יורשים רבים או יורש יחיד. צוואה ברורה יכולה למנוע את כל זה, עם ניסוח נהיר שיפרט מי הם היורשים ומהו קו ל כל יורש בירושה. כך ניתן להביא לידי ביטוי את רצון המנוח בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. ישנן מגוון דרכים לערוך צוואה תקינה, במאמר הבא נרחיב על עריכת צוואה בכתב.

בהיעדר צוואה, כיצד מהלים את רכושו של המנוח

במידה והמוריש לא הותיר אחריו צוואה תקנית שתורה כיצד יחולק רכושו, אופן חלוקת רכושו של המנוח והגדרת יורשיו יוסדר לפי חוק הירושה. במידה והמנוח לא הותיר אחריו צוואה והינו חי לבד ללא משפחה להוריש לה את הרכוש, אזי כל רכושו וממונו יועבר לרשות המדינה.
ירושה על פי דין היא האלטרנטיבה השנייה לעריכת צוואה, אמנם הרכוש יחולק לקרובי משפחתו של המנוח אבל על פי מדרגות הקרבה שמדינה קבעה בחוק, מה שעשוי להיות מעט שונה ממש שהמנוח תכנן. בסופו של דבר עריכת צוואה היא פעולה הכרחית ונדרשת לכל מי שאופן חלוקת מפעל חייו חשוב לו.

באילו דרכים ניתן לערוך צוואה רגילה וכן צוואה בכתב יד

ישנן 4 דרכים עיקריות בהן ניתן לערוך צוואה תקנית:

  • צוואה בכתב יד
  • צוואה מול עדים
  • צוואה בעל פה
  • צוואה בפני רשות

לכל אחת מהדרכים שלעיל יש את היתרונות והחסרונות שלה, אנחנו נצלול כעת אל הצוואה הנפוצה ביותר והיא צוואה בכתב יד .

מה חשוב לדעת בעת עריכת צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד היא מסמך שנכתב מתחילתו ועד סופו בכתב ידו של המצווה. זוהי צוואה פשוטה ביחס לצוואות האחרות, מהותה היא לרכז את הציוויים בנוגע לזהות היורשים ואופן חלוקת הרכוש ביניהם. מסמך המצווה בכתב יד צריך להכיל את חתימתו של המוריש והתאריך העדכני בו נחתמה הצוואה. על הצוואה להיכתב אך ורק בכתב ידו של המצווה, במידה ועל הצוואה יימצא כת יד של אדם נוסף מלבד המצווה או שחלק מהצוואה יהיה מודפס, הצוואה תחשב כפגומה ולא תהיה תקפה בעיני החוק לעניין קיום הצוואה.

האם ניתן לערוך צוואה בכתב באופן עצמאי או שכדאי להיעזר בשירותי בעורך דין

ניתן לערוך צוואה באופן עצמאי לחלוטין, בייחוד כשמדובר בעריכת צוואה פשוטה באופן יחסי. אך לצד זה שצוואה בכתב היא בין הצוואות הפשוטות לביצוע, לא פעם אנו נתקלים בטעויות בניסוח או ניסוח לא ברור מה שמוביל לעיתים קרובות להתנגדות לצו קיום הצוואה. כאשר אדם מרגיש כי הוא נפגע מקיום הצוואה הוא רשאי להגיש התנגדות לרשם לענייני ירושה ולנסות לבטל את קיום הצוואה. עריכת צוואה לסיוע עורך דין יכול למנוע קונפליקטים העשויים להגיע לתביעות משפטיות. ניסוח נהיר של הצוואה ימנע פרשנות שגויה ויביא את רצונו האחרון של המנוח לידי ביטוי.

באילו מקרים מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני צוואות וירושות

עריכת צוואה תקנית ומדויקת מצריכה ידע ובקיאות בלשון החוק, עריכת צוואה בליווי צמוד של עורך דין צוואות מקצועי הבקיא בתחום יכולה להיות גורם מכריע שימנע בזבוז של זמן וכסף בצוואות וירושות בייחוד כאשר מדובר בעריכת צוואה מורכבת עם הוראות רבות ומפורטות. לדוגמה, כאשר מדובר בהורשה של רכוש רב וממון, באם קיים מספר רב של יורשים ויש חשש כי מישהו יתנגד לקיום הצוואה. צוואה אצל עורך דין תהיה מלווה בנוכחות שני עדים שיצהירו כי הצוואה נכתבה מרצונו החופשי של המנוח וכי הצוואה בחיים נכתבה וכן הוא היה כשיר מבחינה נפשית ובריאותית לערוך את הצוואה.
לסיכום, עריכת צוואה היא פעולה המומלצת לכל אדם שרכושו ומשפחתו יקרים לו, בדרך זו תוכלו להעביר את רצונכם במדויק ולדאוג כי רכושכם וממונכם יעברו לידיים הנכונות. מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מקצועי לענייני צוואות כדי להיות בטוחים כי הכול נעשה על הצד הטוב ביותר.

R.D.B משרד עורכי דין דומב-בקבקני, נוטריון וגישור

משרדינו מתמחה בכל הקשור לדיני צוואות וירושות, נשמח לסייע גם לכם בכתבית צוואה שתשקף את רצונכם האמיתי.
אל תחכו למחר, יחד נדאג לעתיד יקירכם כבר היום!

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם