לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צוואה בחיים

צוואה בחיים

החופש לבחור זאת זכות גדולה הנתונה בידינו בכל יום, אך מה יקרה אם נגיע למצב רפואי בו לא נוכל לבחור עבור עצמינו? צוואה בחיים היא מסמך משפטי באמצעותו אדם יכול לצוות כיצד יטפלו בו במידה ויגיע למצב סופני, כך ניתן לבחור את הטיפול הרפואי או ההימנעות ממנו גם ברגעים הקשים
כיצד עורכים צוואה בחיים ולמי זה יכול להתאים? המאמר הבא יענה לכם על כל השאלות
צוואה בחיים נבנית על בסיס חוק החולה הנוטה למות תשס"ו 2005, החוק מכיר בכך שגם כאשר אדם נמצא על ערש דווי יש להעניק לו את היכולת לבחור האם לקבל טיפול רפואי או להימנע ממנו במידה ונפסק כי אורך חייו לא יעלה על שישה חודשים.

צוואה בחיים

מהי צוואה בחיים

כיום ניתן לערוך סוגים שונים של צוואות, כגון צוואה הדדית, ועוד. כל צוואה עונה על צורך שונה אך כולן קובעות למי וכיצד יעבור הרכוש שהאדם צבר לאורך החיים. מרבית האנשים אינם מודעים לכך שקיימת צוואה שונה וייחודית המאפשרת לכל אדם בגיר (מעל גיל 18) לקבל החלטה עתידית בזמן שבריאותו עדיין איתנה, האם להסכים לקבל טיפול רפואי או להימנע מקבלתו במקרה ויחלה במחלה חשוכת מרפא וסופנית העשויה לשלול ממנו את היכולת להביע דעה מוחלטת וברורה.

יש לציין כי החוק אינו מאפשר לכל חולה לבחור האם לקבל טיפול רפואי או לא, החוק מגדיר בצורה נהירה באילו מקרים ניתן להימנע מטיפולים העשויים להאריך את חיי החולה. מדובר רק במצבים בהם הצוות הרפואי פסק כי תוחלת חייו המוערכת של החולה לא תעלה על שישה חודשים על אף הטיפולים הרפואיים השונים.
כדי לממש את זכות הבחירה ולקבוע האם לקבל טיפול רפואי כאמור יש לערוך צוואה בחיים. מאחר ומדובר בנושאים רגישים ובעלי חשיבות מכרעת מומלץ לעבור את ההליך בליווי מקצועי של עורך דין צוואות המומחה לענייני צוואות ולצו קיום צוואה.

מהם הקריטריונים לעריכת צוואה בחיים

ישנם מספר תנאים שצריכים להתקיים על מנת שהצוואה בחיים תאושר ותקבל תוקף משפטי:

כשירות משפטית– על המצווה להיות בן 18 ומעלה, במצב כשיר מבחינה משפטית.
עריכה בכתב יד- יש לערוך את הצוואה בחיים בכתב יד עם חתימתו של המצווה וגורם רפואי בכיר.
נוכחות שני עדים– במעמד חתימת הצוואה נדרשת נוכחות של שני עדים, על העדים להיות גורמים ניטרליים ללא עניין כלכלי או אישי משכך בני משפחה אינם יכולים לשמש עדים חוקיים.

בחירה חופשית– אין לערוך את הצוואה מתוך לחץ או כפייה של בעלי אינטרסים שונים, על המצווה לערוך את הצוואה בחיים מתוך בחירתו החופשית.

יכולת הבנה צלולה– על מנת לערוך צוואה תקינה וחוקית המצווה נדרש להיות בעל יכולת קבלת החלטות צלולה ולפעול מתוך מודעות מלאה באשר להשלכותיה של הצוואה. במידה וניתן מומלץ להוסיף חוות דעת רפואית שתעיד על כך שהמצווה פעל בצלילות דעת בעת החתימה.

צוואה

מה ההבדל בין צוואה בחיים לבין ייפוי כוח מתמשך או מינוי אפוטרופוס

תהליך מינוי אפוטרופוס– מתבצע כאשר אדם אינו מסוגל לדאוג לענייניו ולקבל החלטות בנושאים רפואיים ורכושניים. כאשר ההליך מתבצע אין לאדם אפשרות לבחור את זהות האפוטרופוס או כיצד לנהל את חייו.

עריכת ייפוי כוח מתמשך– מעניק לאדם את היכולת לבחור את זהות האדם שינהל את ענייניו הרפואיים והאישיים במידה ולא יוכל לעשות כן. מייפה הכוח רשאי להגדיר מראש באילו תנאים ייפוי הכוח המתמשך ייכנס לתוקף ואף את היקף הסמכויות שיהיו נתונות בידיו של מיופה הכוח. כמו כן מייפה הכוח רשאי לבחור אדם אחד או יותר שיהיה אמון על ניהול ענייניו ואף לקבוע האם הם יעבדו בשיתוף פעולה או בנפרד.

מייפה הכוח יכול למנות קרובי משפחה, חברים או אפילו אדם זר כל עוד מייפה הכוח סמוך ובטוח כי הם יקבלו את ההחלטות הטובות ביותר עבורו. בייפוי כוח מתמשך ישנן אפשרויות בחירה רבות לפי רצונו החופשי של מייפה הכוח. ייפוי כוח מתמשך למעשה מאפשר לאדם לנהל את עתידו ולבחור מי ייכנס לנעליו בצורה הטובה ביותר במקרה של חוסר תפקוד או איבוד הדעת.

מהי חשיבותו של עורך הדין

צוואה בחיים היא מסמך משפטי בעל משמעות הרת גורל עבור המצווה וקרוביו, יש לערוך את הצוואה בצורה מדוקדקת על מנת לשקף את רצונותיו של המצווה בצורה נהירה. כך ניתן יהיה להימנע ממצבים בהם הצואה עשויה להיות נתונה לפרשנויות שונות העלולות להוות קונפליקט רפואי. עורך דין המתמחה בתחום הצוואות ילווה את ההליך בצורה מקצועית, תוך ניסוח צוואה ברורה וחוקית ימנע טעויות שבעתות משבר עלולות להוות סוגיות מורכבות מבחינה רפואית, משפטית ומשפחתית. כמו כך עורך דין מקצועי אינו נתון ללחצים סביבתיים ותפקידו לשמור על האינטרסים של המצווה ולאפשר לו לערוך את הצוואה על מי מנוחות.

R.D.B משרד עורכי דין דומב-בקבני, נוטריון וגישור. הכתובת שלכם לעריכת צוואות וייצוג משפטי
משרדינו בעל ניסיון רב ומתמחה בעורכי דין צוואות ועורכי דין ירושות, אנו מעניקים ליווי אישי, מקצועי ותומך כדי להבטיח שאתם תקבלו את השירות הטוב ביותר.
נשמח לסייע גם לכם להבטיח את עתידכם!

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר