לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הפקדת צוואה

הפקדת צוואה

עריכת צוואה היא אחת הפעולות דרכן ניתן לממש את הזכות הבסיסית ביותר והיא, לבחור כיצד ולמי יחולק רכושנו לאחר מותנו. כך ניתן להבטיח את עתיד יקירינו, להעביר מכתבים או רכוש בעל ערך סנטימנטלי לחברים או מוסדות שונים.
עריכה וחתימה על הצוואה זהו השלב הראשון, כדי להיות בטוחים שהצוואה נמצאת במקום בטוח ובבוא הזמן מצוותכם תתקיים ככתוב במסמך עליכם להפקיד את הצוואה במשרדי הרשם לענייני ירושה. בניגוד להליך עריכת הצוואה אותו מומלץ לבצע בליווי עורך דין לענייני צוואות וירושות, הפקדת צוואה אינה יכולה להתבצע על ידי עורך דין, את הפעולה הזאת תצטרכו לעשות בעצמכם מכיוון שזוהי פעולה אישית הנדרשת לביצוע על ידי המצווה בעצמו
כיצד מתבצעת הפקדת צוואה והאם אפשר להיעזר בעורך דין? ריכזנו עבורכם את כל מה שחשוב לדעת על הפקדת צוואות

כמה זמן לוקח צו קיום צוואה

צוואה

אחת הפעולות המשפטיות הנפוצות והחשובות ביותר היא עריכת צוואה. מדובר במסמך משפטי באמצעותו כל אדם רשאי לבחור כיצד יחולק רכושו וממונו לאחר לכתו מן העולם. במידה ואין צוואה אשר תורה כיצד יחולק עיזבונו של המנוח, הרכוש יחולק לפי חוק הירושה אשר מגדיר מי הם יורשיו של המנוח ואת אופן חלוקת הרכוש ביניהם על פי מדרגות קרבה של משפחת המוריש. אך לא תמיד מדובר בחלוקה אשר משקפת את רצון המנוח. רק באמצעות צוואה תקנית תינתן לכם האפשרות לקחת את הבחירה לידיים שלכם ולבחור את זהות היורשים שלכם וכיצד יחולק הרכוש ביניהם. מאחר ומדובר במסך בעל חשיבות מכרעת מבחינות רבות, מומלץ להיעזר בשרותיו של עורך דין לענייני ירושות וצוואות על מנת להבטיח שהצוואה תיכתב בצורה נכונה וברורה על מנת לא להיתקל בבעיות שונות כגון, טעות בעריכת הצוואה העלולה להוביל לפסילתה בעת בקשה לקיום צו צוואה, ניסוח לא נכון העשוי לגרום למחלוקות משפחתיות ומשפטיות.

הפקדת צוואה – מדוע כדאי לעשות זאת בהקדם האפשרי

בתום עריכת הצוואה על המצווה להחליט האם הוא מעוניין להפקיד אותה בידי הרשם לענייני ירושה. מדוע הפקדת הצוואה זאת פעולה חשובה שיש לבצע בהקדם?

כאשר הצוואה מופקדת בידי הרשם לענייני ירושה אין חשש של איבוד הצוואה או חשיפתה בטרם עת.
על ידי הפקדת צוואה המצווה יכול לשמור את פרטי הצוואה חסויים עד למועד מימוש הצוואה, במידה והוא מעוניין בכך.
חשוב לציין כי בעת הפקדת הצוואה, תקינותה המשפטית אינה נבדק. זאת אומרת שבמידה ונפל פגם בעריכת הצוואה, הפקדתה אינה מעידה על כשירותה המשפטית. במידה ותוגש התנגדות לקיום הצוואה ישנה סבירות כי הצוואה תפסל. ניתן למנוע מצבים מהסוג הזה על ידי ליווי מקצועי של עורך דין לענייני צוואות הבקיא בלשון החוק והתנהלות מול הגופים השונים.

האם ניתן לבצע הפקדת צוואה על ידי עורך דין

כאשר אדם עומד לפני הפקדת הצוואה בידי הרשם לענייני ירושה הוא יאלץ לעשות זאת בכוחות עצמו. גם במידה והוא שכר עורך דין שיערוך עבורו את הצוואה. דיני הירושה פוסקים נחרצות כי הפקדת הצוואה תתבצע אך ורק על ידי המצווה. לאחר ההפקדה במידה והמצווה מוצא לנכון לשנות, לערוך או לבטל את הצוואה, הוא רשאי לקחת אותה חזרה בכל עת שהוא יחפוץ בכך ולהפקידה מחדש.

כיצד מתבצע הליך הפקדת צוואה

על מנת להפקיד את הצוואה במשרדי הרשם לענייני ירושה על המצווה לעשות זאת בעצמו ולא על ידי גורם חיצוני. את הצוואה יש להפקיד במשרדי הרשם לענייני ירושה במחוז מגוריו של המצווה בצרוף המסמכים הבאים:

  • מסמך הצוואה המקורי
  • תעודת זהות
  • אישור תשלום אגרת הפקדת צוואה.

במידה ומדובר בצוואה הדדית אשר נערכה באותו המסמך, שני בני הזוג יידרשו להפקיד את הצוואה ביחד, נוכחות של רק אחד מבני הזוג אינה מספיקה והצוואה לא תתקבל על מנת לבצע קיום הצוואה.

כיצד ניתן לממש את צוואת המנוח

לאחר מותו של המוריש, על היורשים להגיש בקשה לקיום הצוואה במשרדי הרשם לענייני ירושה. לאחר שייבדק כי אכן קיימת צוואה של המנוח המדובר ובמידה ואין מתנגדים לקיום הצוואה יינתן הצו לקיום הצוואה והיורשים יוכלו לקבל את עיזבונו של המנוח.

לסיכום, ישנה חשיבות גדולה להפקדת הצוואה עם סיום עריכתה. המלצתינו היא להקדיש תשומת לב לפרטים הקטנים והגדולים בעת עריכת הצוואה מאחר ובמידה ונפלה טעות בעריכת הצוואה לא תוכלו לדעת זאת לאחר ההפקדה אלא רק בעת חשיפתה, עורך דין לענייני צוואות יוכל לסייע לכם בעריכת הצוואה באופן שתשקף את רצונכם בצורה שלא תשתמע לשתי פנים.

מחפשים עורך דין לענייני צוואות שילווה אתכם לאורך הדרך

R.D.B משרד עורכי דין דומב-בקבני, נוטריון וגישור כאן למענכם
משרדינו מתמחה בעריכת צוואות ברמה הגבוהה ביותר, נשמח לעזור גם לכם ברגע החשוב הזה.
התקשרו כבר היום וגם אתם תגיעו למחוז חפצכם

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים שיענינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר