לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צוואה

כתיבת צוואה

צוואה היא בין הפעולות החשובות והמכריעות שתבצעו בימי חייכם, זאת הדרך היחידה בה תוכלו יכולים להיות בטוחים כיצד יחולק רכושכם לאחר פטירתכם מן העולם. כמו כן באמצעות צוואה תוכלו לדאוג ליקיריכם ואף לוודא כי מפעל חייכם בעולם הזה יחולק לפי ראות עיניכם
מדוע חשוב לערוך צוואה בכל גיל וכיצד ניתן לעשות זאת כהלכה, הכנו עבורכם את המדריך השלם לעריכת צוואות.

מהי צוואה?

צוואה היא מסמך משפטי באמצעותו אדם מצווה מי יהיו יורשיו וכיצד יחולק רכושו בין היורשים לאחר מותו. זוהי זכות בסיסית העומדת לרשות כל אדם בכל עת בתנאי שאינו קטין. לעריכת צוואה יש יתרונות רבים, חווית הביטחון הנובעת מהידיעה כיצד יחולק רכושו האדם לאחר מותו, מלבד זאת ניתן להעביר מסרים רגשיים לאנשים קרובים. כל עוד האדם חי תינתן לו האפשרות לערוך, להוסיף ולשנות את צוואתו כאשר הגרסה האחרונה תקבל את התוקף המירבי.

מי רשאי לרשת צוואה?

כל אדם רשאי להוריש את עיזבונו לפי רצונו החופשי, כלומר הוא יכול בחור אילו אנשים, מוסדות או ארגונים שונים יהיו יורשיו החוקיים. למעט אדם אשר אחראי לגרימת מותו של המוריש והורשע בכך, גם במקרה בו הוא מוזכר בצוואה כיורש מן המניין. זה כולל גם אנשים אשר הורשעו בבית המשפט בגין מעורבות פלילית בהקשר לצוואה למשל בהעלמת הצוואה, זיוף ועוד.

עורך דין

החשיבות של כתיבת צוואה

כל אדם אשר רוצה להבטיח את עתיד יקיריו ולצד זה להבטיח את קיום רצונו בנוגע למה ייעשה עם רכושו לאחר מותו, אין לזה קשר לגיל מסוים, אמנם התפיסה הרווחת לגבי צוואות מתייחסת לבני הגיל השלישי, אך החיים עשויים להיות בלתי צפויים עבור אנשים צעירים לא פחות מאשר מבוגרים. ואם יש בבעלותם רכוש יקר ערך הן מבחינה כלכלית והן מבחינה סנטימנטלית, עריכת צוואה זאת הדרך האידיאלית באמצעותה ניתן להבטיח את רצונו האחרון של המנוח, בייחוד במקרים בהם בחירתו של האדם בנוגע לאופן חלוקת רכושו חורגת מהנורמה.
להלן מגוון דוגמאות למקרים בהם כדאי מאד לערוך צוואה:

הגדרת היורשים וחלקם בירושה – כל אדם רשאי להחליט מסיבותיו שלו להדיר את אחד מילדיו או את אשתו מלרשת את רכושו. כמו כן ניתנת לאדם הזכות לבחור את אופן חלוקת הרכוש בין ילדיו, ואולי בכלל להוריש את רכושו לחבר קרוב גם אם אינו בן משפחה.

הגדרת אופן חלוקת הרכוש – קיימים מצבים בהם אדם יבקש לחלק רכוש מסוים לאדם ספציפי, במקרים מהסוג הזה קיום צוואה הינו הכרחי ביותר מאחר והחוק מגדיר כיצד יחולק הרכוש על פי קרבה משפחתית ומאפיינים נוספים. כך לדוגמה, אדם אשר בבעלותו מספר נכסים והוא לא מעוניין ליצור תלות או שותפות בין יורשיו יוכל לרשת לכל צאצא נכס מסוים על פי רצונו. כמו כן בדרך זו ניתן להוריש גם חפצים בעלי ערך סנטימנטלי כמו חפצי אומנות, תשמישי קדושה ועוד.

הצבת תנאים לקבלת ירושה – ישנם מקרים בהם האדם מעוניין להגדיר תנאים לקבלת הירושה. כך למשל, אדם יכול לקבוע כי ילדיו יירשו את נכסיו רק בתום סיום לימודיהם או יירשו את נכסיו אך לא יוכלו למכור אותם לתקופה מסוימת.

בני זוג המצויים עיצומו של הליך גירושים או פרידה – במצבים בהם הבעל והאישה בתהליך גירושים או חיים בנפרד אך אינם גרושים באופן רשמי. מומלץ לבחון ההשלכות, במקרה וחלילה אחד מבני הזוג נהרגים במפתיע תוך כדי הליך הגירושים אך בטרם השלמתו, אזי בן זוגו הרשמי יירש על פי דין מחצית מרכושו, בעזרת עריכת צוואה תוכלו להימנע ממקרים כאלו.

בני זוג הידועים בציבור – במקרים של ידועים בציבור, עריכת צוואה עשויה להיות פעולה שתמנע מחלוקות משפטיות סבוכות וקשות בנוגע למעמדו וזכויותיו של הידוע בציבור ולגבי אופן חלוקת הרכוש בין בן הזוג לבין ילדיהם המשותפים או ילדיהם מנישואים קודמים. עריכת צוואה תגדיר במדויק את רצונו של המוריש וכך ניתן יהיה לחסוך מכל הנוגעים בדבר סכסוכים משפטיים ואישיים העשויים להיות קשים מאד.

עריכת צוואה הדדית – צוואה הדדית נכתבת על ידי על ידי שני בני הזוג והיא עשויה להיות נהדרת עבור בני זוג המבקשים לדאוג זה לזו ובנוסף להיות בטוחים כי לאחר מותם רכושם יעבור לילדיהם. הצוואה הזו מהווה התחייבות הדדית של בני הזוג לצורך קיום הצוואה.

צוואה אצל עו"ד

ארבעת הדרכים לעריכת צוואה חוקית בישראל

צוואה בכתב יד – לפי סעיף 19 לחוק הירושה. הצוואה הזו חייבת להיות כתובה מתחילתה ועד סופה בכתב ידו של המצווה בלבד, תוך ציון תאריך עריכת הצוואה וחתימה בכתב ידו של המצווה.
צוואה בפני עדים – לפי סעיף 20 לחוק הירושה. צוואה זו מחויבת להתבצע בנוכחות שני עדים שיאשרו את קיום הצוואה. העדים מוכרחים להיות במעמד בו המצווה מצהיר כי מדובר בצוואה שלו ואף ברגע בו המצווה חותם על הצוואה.
צוואה בפני רשות – צוואה זו מתבצעת מול שופט, הרשם לענייני ירושה, רשם בית המשפט, נוטריון או חבר בית דין דתי זאת לפי סעיף 22 לחוק הירושה. הצוואה הזו יכולה להתבצע בכתב או בעל פה ומחייבת את אישורם של אחד מהגורמים הנ"ל.
צוואה בעל פה – לפי סעיף 23 לחוק הירושה. הצוואה הזו מתקיימת בעל פה על ידי המצווה והיא קבילה במקרים בהם המצווה נמצא על ערש דווי, עומד למות או רואה את עצמו כעומד למות והיא מצריכה נוכחות של שני עדים.

R.D.B – משרד עורכי דין ונוטריון

עריכת צוואה יכולה להתבצע באופן עצמאי על ידי כל אדם, אך חשיפת הצוואה תתבצע רק לאחר פטירתו של המוריש כך שלא תינתן הזדמנות שנייה לתיקון פגמים צורניים העלולים לפגום בתקינות הצוואה. מלבד זאת לעיתים קרובות נוצרות בעיות רבות המובילות לסכסוכים משפחתיים קשים מנשוא, זאת כתוצאה מפרשנות שגויה של הסובבים ואי יכולתו של המנוח להסביר את כוונתו.
משרד עורך דין צוואות R.D.B נותן מענה בכתיבת צוואות ברורות ושאינן משתמעות לשתי פנים, תוך הקפדה מחמירה על ניסוחים מדויקים שימנעו טענות בדבר אי חוקיות של הצוואה.
אנחנו נלווה אתכם לאורך כל הדרך תוך מתן אוזן קשבת, ייעוץ מקצועי ואף מתן סיוע ביישוב סכסוכי משפחה. מטרתנו היא לערוך עבורכם צוואה שתתאים לשפה ולצרכים שלכם ואף תשרה עליכם חווית בטחון ושלווה.
מוזמנים ליצור קשר כעת.

מדריכים ומאמרים נוספים באתר

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר