לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עורך דין לענייני צוואה

עורך דין לענייני צוואה

צוואה היא מסמך משפטי באמצעותו ניתן לפסוק כיצד יחולק רכושנו לאחר פטירתנו מן העולם. זאת הדרך הטובה ביותר להבטיח את עתיד קרובינו, למנוע סכסוכים משפטיים ולהעביר מסרים ומתנות סנטימנטליות.
כאשר אתם עומדים לפני עריכת צוואה, מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני צוואות על מנת להבטיח שהצוואה תהיה תקנית ברורה ומדויקת. מה חשוב לדעת והאם וכלו לעשות זאת בכוחות עצמכם? המאמר הבא יענה לכם על כל השאלות

עורך דין לענייני ירושה

מה היא צוואה

צוואה הינה מסמך משפטי לכל דבר ועניין המוגש ברוב המקרים בכתב ובמקרים דחופים בעל פה. עריכת צוואה מאפשרת לכל אדם לממש את זכותו הבסיסית לבחור כיצד יחולק מפעל חייו לאחר מותו. בהיעדר צוואה, כל רכושו וממונו של האדם יועבר לידי יורשיו על פי דין לפי חוק הירושה המגדיר את יורשיו של המנוח לפי מדרגות קרבה ואת אופן חלוקת הרכשו ביניהם.

מדוע מומלץ לערוך צוואה עם עורך דין לענייני צוואה

לעריכת צוואה יתרונות רבים, בין היתר כך ניתן להבטיח את עתיד ילדינו ואהובינו. מאחר וחוק הירושה קובע את זהות היורשים ואופן חלוקת הרכוש ביניהם במידה ויש לכם הסתייגות תוכלו לבחור בעצמכם כיצד לחלק את רכושם ומי יהיו היורשים על פי מצוותם.
במקרים של זוגות שהתחתנו פעם שנייה ולשניהם יש ילדים מנישואים קודמים, עריכת צוואה היא הדרך הבטוחה לדאוג לכלל הילדים וגם לבת/בן הזוג כטוב בעיניכם.

במידה ובני הזוג נשואים ללא ילדים או שהינם ידועים בציבור- על בני הזוג לערוך צוואה תקנית והם רשאים להוריש את רכושם לכל אדם גוף או מוסד. במידה לא יערכו צוואה הרכוש יועבר למשפחת בני הזוג לפי חוק הירושה או לרשות המדינה במידה ואין להם קרובי משפחה שנכללים בחוק הירושה .

אם בני הזוג נמצאים בהליכי גירושין, כדאי מאד לערוך צוואה הדדית שתשקף את רצון הצדדים. מאחר ובמידה ואחד מבני הזוג נפטר בטרם עת בן הזוג השני יירש את כל רכושו גם אם הדבר לא הלם את רצונו לכשיהיה בין החיים.

מהם הדרכים בהן ניתן לערוך צוואה

קיימות חמש דרכים באמצעותן ניתן לערוך צוואה בצורה תקנית:

צוואה בפני עדים– צוואה זו תיערך בנוכחות שני עדים הכשירים מבחינה משפטית. על הצוואה להיכתב בכתב יד, עם ציון התאריך וחתימת העדים והמצווה. על המצווה להצהיר בנוכחות שני העדים כי הצוואה שלו וכי הוא כתב אותה מרצונו. זאת לפי סעיף 20 לחוק הירושה.
צוואה בכתב יד– צוואה בכתב יד מוכרחה להיכתב מתחילה ועד סופה בכתב ידו של המצווה, יש לציין את התאריך ועל המצווה לחתום בתום עריכת הצוואה. זאת לפי סעיף 19 לחוק הירושה.
צוואה בעל פה– צוואה זו מותרת רק במקרים דחופים וחריגים ואינה נתונה בידי כל אדם. יש לערוך את הצוואה הזו בנוכחות שני עדים, היא מותרת במקרים בהם המוריש אינו מסוגל לערוך את הצוואות שלעיל. במרבית המקרים מדובר באדם הנמצא על ערש דווי, עומד למות ורוצה לערוך צוואה בטרם מותו. צוואה זו תקפה גם לגבי אנשים המחשיבים את עצמם כעומדים למות, כמו חיילים במלחמה, עובדים המצויים בסכנת חיים ועוד. הצוואה הזו תהיה תקפה לחודש ימים מרגע חתימתה ובמידה והמצווה נותר בחיים או החלים הצוואה תאבד את תוקפה ותבוטל.
צוואה בפני רשות– את הצוואה הזו עורכים ומגישים אל מול גורם משפטי רשמי כגון, חבר בית הדין הרבני, רשם של בית המשט, הרשם לענייני ירושה או נוטריון. ניתן לערוך את הצוואה הזו בכתב או בעל פה מול אחד מהנציגים שלעיל.

בעיות ירושה בין אחים

האם מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני צוואה

כל אדם רשאי ויכול לערוך צוואה לגמרי לבדו, ישנן צוואות פשוטות יותר לעריכה לבד וישנן צוואות מורכבות יותר. בסופו של דבר מדובר ברצונכם החופשי אשר מגולם במסמך משפטי. אך אל לנו להקל בהן ראש, במידה ונופל פגם בצוואה דבר זה יתגלה רק לאחר חשיפתה ודבר זה עלול להוביל לפסילת העורך דין לענייני צוואות יכול לסייע לכם לערוך צוואה שתשקף את רצונכם על הצד הטוב ביותר ובצורה שאינה משתמעת לשתי פנים. זכרו, זוהי זכותכם הבסיסית, וכך תוכלו לבחור כיצד יחולק מפעל חייכם בבוא הזמן.

לסיכום, כאמור צוואה היא מסמך בעל תוקף משפטי אשר מטרתו היא לשקף את רצונכם החופשי, לעריכת צוואה בצורה נהירה וברורה יש ערך רב, כך תימנעו ממחלוקות משפטיות הנובעות מניסוח לא נכון הנתון לפרשנות היורשים. צוואה שנערכה כלאחר יד עלולה להוביל לסכסוכים משפחתיים קשים. אם ברצונכם לערוך צוואה בנחת ובדרכי שלום מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני צוואות שיוכל להכווין ולסייע לכם בכתיבת צוואה ברורה שתעמוד בכל התנאים שמערכת החוק מגדירה.

R.D.B משרד עורכי דין דומב-בקבני, נוטריון וגישור

מחפשים עורך דין מקצועי לענייני צוואות? משרדינו מתמחה בעריכת צוואות ברמה הגבוהה ביותר ובהתאמה אישית לצרכי הלקוחות. אנו נעשה כל שביכולתנו על מנת לסייע לכם לערוך צוואה בחיים שתקף את מי שאתם באמת, לפי רצונכם החופשי ובהתאמה ללשון החוק.

כמו כן אנו מעניקים את השירותים הבאים:

  • ליווי וייעוץ משפטי ברמה הגבוהה ביותר
  • הוצאת צווי ירושות וצוואות
  • ניהול ויישוב מחלוקות משפחתיות

אם נתקלתם בקונפליקטים משפטיים ומשפחתיים כמו בעיות ירושה בין אחים בנוגע לצוואה אתם מוזמנים לפנות אלינו ונסייע גם לכם להגיע למחוז חפציכם בדרכי נעם ושלום.

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר