לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עורך דין צוואות

עורך דין צוואות

רוב חיינו אנחנו עובדים על מנת לצבור הון ורכוש שיעניקו לנו וליקירנו ביטחון כלכלי וקיומי. לכן כאשר עורכים צוואה אשר תפסוק כיצד יחולק רכושכם היקר קרוב לוודאי שתרצו להיות בטוחים שבקשתכם תתבצע על הצד הטוב ביותר. ללא מחלוקות או סכסוכים מיותרים. פנייה לייעוץ משפטי בשלב מוקדם תספק לכם את הסיוע הנדרש על מנת לערוך צוואה תקנית ואף תסייע לכם בניסוח נהיר ומדויק, באמצעותו תצלחו את התהליך הרגיש הזה בדרכי נועם.
ריכזנו עבורכם את כל המידע הרלוונטי ביותר בנושא צוואות, מדוע כדאי לערוך אותן ובאילו דרכים ניתן לערוך אותן.

צוואה היא מסמך בכתב (ולעיתים חריגות בעל פה) באמצעותו אדם יכול לממש את זכותו הבסיסית לבחור כיצד יוריש את הרכוש אשר שצבר בימי חייו. במקרה בו אדם נפטר במפתיע ולא הותיר צוואה אחריו אזי כל רכושו, זכויותיו וחובותיו יעברו באופן אוטומטי ליורשיו על פי החוק בישראל והם בני המשפחה שהותיר הנפטר בהתאם למידת הקרבה שלהם.

צוואה בחיים

מדוע כדאי לערוך צוואה?

מטרתה העיקרית של הצוואה היא לחלק את הרכוש לפי ראות עיני המוריש. הימנעות מעריכת צוואה עשויה לגרום לשלל מאבקים ובעיות משפטיות המתרחשות באופן תדיר לאחר מות המוריש, ניתן להימנע מהמחלוקות הללו עם עריכת צוואה בצורה נכונה ומפורטת. מלבד זאת, למי שאינו בקיא בדיני ירושה על פי דין עשוי להיות מופתע מדרכי חלוקת הרכוש לפי לשון החוק.

סוגים שונים של צוואות

כאמור יש חמישה סוגים שונים של צוואה, הידיעה באיזו צורה כתובה צוואת המנוח יכולה לעזור לנו בקיצור ההליך המשפטי. לכל אחת מצורות העברת הצוואה יש סייגים משפטיים מהם יוכל עורך הדין למנוע או לאשר את קבלת צו הצוואה. לפניכם חמשת הסוגים:

צוואה בכתב יד

סעיף 19 לחוק הירושה קבע: צוואה זו מוכרחה להיכתב מתחילתה ועד סופה בכתב יד, בידי המצווה. תוך ציון תאריך עריכת הצוואה וחתימת המצווה.

צוואה בעדים

סעיף 20 לחוק הירושה קבע: צוואה בנוכחות עדים תכתב בכתב יד, עם תאריך וחתימת המצווה בנוכחות שני עדים אשר מחויבים לחתום גם הם ולאשר את התקיימות הצוואה בנוכחותם, זאת לאחר שהצוואה הצהיר בנוכחותם שהצוואה אכן שלו. חתימת הנוכחים היא תנאי הכרחי לצוואה קבילה.

צוואה הדדית

את הצוואה הזו יערכו בני זוג על מנת להוריש את רכושם זה לזו ולאחר מכן לצדדים שלישיים. לדוגמה- ניתן לערוך צוואה הדדית בה פוסקים שבמידה ואחד מבני הזוג נפטר כל עיזבונם יעבור לבן הזוג הנותר בחיים, או במידה ושני בני הזוג נפטרים עיזבונם יעבור לילדיהם המשותפים.

צוואה בעל פה

הצוואה הזו מעט שונה מאחר והיא אינה נתונה לבחירה חופשית. צוואה זו נערכת בעל פה בנוכחות שני עדים רק במקרים בהם במוריש אינו מסוגל לערוך צוואה אחרת, (צוואה בפני עדים, צוואה בכתב או צוואה בפני רשות) למשל אם מדובר באדם על ערש דווי אשר מבקש לערוך צוואה לפני מותו. כמו כן הצוואה הזו תקפה גם לגבי חיילים קרביים, דייגים וימאים אשר מצויים בסכנת חיים בזמן עבודתם או כל אדם אשר נמצא במצב מסכן חיים כזה או אחר.

צוואה בפני רשות

הצוואה הזו מוגשת לגורם משפטי באופן רשמי, רשם של בית משפט, רשם לענייני ירושה או נוטריון. בנוסף ניתן לערוך את הצוואה הזו בעל פה או בכתב מול נציג רשמי מטעם בית המשפט.

עורך דין צוואות

עורך דין צוואות: באלו מקרים חשוב לערוך צוואה?

התפיסה הרווחת של מרבית האנשים אשר אינם מעורים בדיני ירושה על פי דין היא שעריכת צוואה מיועדת רק לבני הגיל השלישי, אך ישנם מקרים נוספים בהם רצוי לערוך צוואה גם בגילאים צעירים. כך תוכלו להבטיח את עתידכם במקרים טראגיים של מוות בטרם של יקירכם.

זוג נשוי עם ילדים קטנים – במקרה בו המוריש נפטר ולא הותיר אחריו צוואה, בן זוגו ירש את המיטלטלין של הבית, המכונית וכן מחצית מהרכוש המשותף, את החצי השני יירשו ילדיו של המוריש בחלוקה שווה.
במקרים בהם העזבון כולל דירה או קרקע וילדי המוריש קיבלו חלק יחסי מהנכס במסגרת הירושה, במידה ובן הזוג הנותר ירצה למכור את נכס המקרקעין תהא הסיבה אשר תהיה הוא יצטרך לקבל אישור מבית המשפט לפעולת ילדיו הקטינים שהינם בעלי זכויות על הנכס.
ניתן להימנע ממצבים בהם בן הזוג כפוף לאישור בית המשפט כדי למכור את הנכס באמצעות עריכת צוואה הדדית או רגילה בה בני הזוג מצווים להוריש את עיזבונם לבן זוג הנותר בחיים ובמקרה בו שניהם מתים, העיזבונות יעברו לילדיהם בחלקים שווים.

זוג נשוי או ידועים בציבור ללא ילדים – מה קורה במצב בו זוג נשוי או החיים ביחד כידועים בציבור שנים רבות ללא ילדים ואחד מבני הזוג נפטר במפתיע? לאחר שבמרוצת השנים הם צברו את כל רכושם ביחד. הדין יהיה חלוקת הרכוש באופן שווה, מחצית להורי בן הזוג אם עודם בחיים ומחצית לבן הזוג הנותר, בסיטואציות בהן הורי בן הזוג כבר לא בין החיים הרכוש יעבור לאחיו ואחיותיו של הנפטר או שהורי הוריו יירשו את המחצית של הרכוש יחד עם בן הזוג הנותר בחיים.

בני זוג בתהליך גירושין – מומלץ מאד לערוך צוואה גם במקרים בהם בני הזוג מצויים בעיצומו של הליך גירושין או החליטו להיפרד וטרם פתחו בהליך גירושין רשמי ומסודר. במצב כזה במידה ולא תערך צוואה ובן הזוג נפטר, בן זוגו ייהנה מעיזבונו על אף הליכי הגירושין, בהתחשב במעמדכם האישי קרוב לוודאי שתרצו למנוע את התוצאה הזו. אם כך, עריכת צוואה בה יצווה לחלק את העיזבון של הנפטר לילדים או לקרובי משפחה.

נישואים שניים ויותר – קרוב לוודאי שתרצו להבטיח את הביטחון הכלכלי של ילדיכם מהנישואים הראשונים לכן כדאי מאד שתפנו אל עורך דין צוואות ותערכו צוואה בה תפרידו בין הרכוש הנצבר בנישואים בראשונים לבין הרכוש הנצבר בנישואים השניים וכזה שעוד ייצבר בעתיד. נקודה חשובה – גם אם ערכתם הסכם ממון בנישואים השניים, אין זה מועיל במקרה של פטירה, ומומלץ לערוך צוואה אצל עורך דין צוואות שתסדיר את רכושכם במקרה של פטירה, למרות הסכם הממון.

מחלוקות משפחתיות – במקרים בהם קיים סכסוך קשה בין המצווה לבין אחד מבני המשפחה הנחשב יורש על פי דין, במידה ורצון הצווה לדיר את אותו אדם מהירושה המצווה יוכל לנשל את היורש על פי דין אך ורק באמצעות צוואה.

ידועים בציבור – סעיף 55 בחוק הירושה, מתייחס לבני זוג הידועים בציבור וחיים יחד כמשפחה בבית משותף אך אינם נשואים. מעמדם יהיה זהה לזוג נשוי .גם במצבים מהסוג הזה רצוי לערוך צוואה, זאת כדי למנוע מיורשים פוטנציאליים לטעון לגבי היותם ידועים בציבור ובנוסף למנוע את הצורך להוכיח את היותם ידועים בציבור בפני בית המשפט.

נוכחות עורך דין צוואות בעריכת צוואה, האם זה הכרחי?

צוואות עשויות להיראות פשוטות וזה אכן לא רחוק מהמציאות, ברוב המקרים מדובר באוסף של מילים יום יומי, אך אל לנו לזלזל בהן מאחר והן טומנות בחובן עולם שלם. מלבד ערכן הסנטימנטלי של בקשתם האחרונה של יקיריכם. צוואה מהווה מסמך משפטי לכל דבר ועניין בו הוא מצווה כיצד לנהוג ברכושו של המוריש.

מסמך זה עשוי להיות בעל ערך רב מאד ואם הוא לא ייכתב כנדרש הוא עלול להיפסל על ידי בית המשפט. במצב כזה לבקשתו האחרונה של המצווה לא תהיה חשיבות והעיזבון יחולק על פי חוקי צוואה כדין.

לכל אדם ניתנת הזכות לערוך צוואה שתשקף את רצונו ומכיוון והצוואה נחשפת רק לאחר פטירת המצווה עלולות להיווצר מחלוקות שונות כתוצאה מפרשנות מוטעית, במקרה כזה לא תהיה אפשרות ללבן את הדברים. עורכי דין המתמחים בעריכת צוואות, עושים זאת בשפה קולחת ונהירה ויש להם את היכולות הנדרשות כדי להעביר את השיקולים בצורה מדויקת וכך ניתן למנוע אי הבנות שעלולות ליצור מלחמות משפחתיות הרות גורל.

כמו כן על מנת למגר טענות עתידיות כגון צוואה שאינה קבילה או חוקית, מעורבות אישית שעלולה להוביל למניפולציות לא הוגנות חשוב מאד לערוך את הצוואה אצל עורך דין מיומן ורהוט, כך תוכלו להיות סמוכים ובטוחים בדבר שמירה על הכללים באופן ברור ויתרה מזאת עריכת צוואה על ידי עורך דין מומחה תמנע סיכויים לפסילת צוואה מפאת שגיאות שונות של אדם לא מיומן בעבודות מהסוג הזה

R.D.B - עורך דין צוואות | לוגו

R.D.B – משרד עורך דין צוואות

אם ברצונכם לערוך צוואה מקצועית, רהוטה ומדויקת משרדינו מתמחה בדיני צוואות וירושות עם ניסיון מוכח ומוביל בתחום. אנו מעניקים שירות מסור ואבסולוטי עבור כל לקוח ולקוח לאורך כל הדרך, החל מפגישת ההיכרות הראשונית ועד למעמד חתימת הצוואה. אנחנו ננתח ונשקול את כל המיידעים בתיק על מנת להעניק שירות משפטי מקצועי תוך מתן פתרונות יצירתיים לסכסוכים ומצבים מורכבים. מטרתנו היא לסייע לכם להגיע לנחת ורווחה, בדרכי נועם ושלום.

  • ליווי וייעוץ המותאם באופן אישי לכל לקוח.
  • זמינות לאורך שעות היום.
  • ניסיון עשיר ומוכח בתחום עריכת צוואות.
  • שירות בפריסה רחבה.
מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר