לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עיזבון

עיזבון

מגיל צעיר ועד זקנה אנחנו חוסכים כסף, צוברים רכוש ונכסים. עם הזמן והחוויות שחולפות אנחנו מפתחים רגשות ונקשרים באופן סנטימנטלי למפעל החיים הזה שלמעשה מגדיר את מי שאנחנו

כלל הנכסים הרכוש והממון נקראים עיזבון בשפה המשפטית, והם מתייחסים לכל הרכוש שאדם מותיר עלי אדמות לאחר לכתו מן העולם. עיזבונו של המנוח יחולק בין יורשיו, או מכוחה של צוואה במידה והמנוח הותיר אחת כזאת או מכוחה של ירושה על פי דין

איך מנהלים עיזבון, מה זה אומר והאם תצטרכו עורך דין? המאמר הבא יספק לכם את כל מה שחשוב וצריך לדעת על עיזבון

מהו עיזבון?

לאחר מותו של אדם, כל עיזבונו עלי אדמות יעבור בירושה לידי יורשיו החוקיים. בכדי לעשות זאת עולה הצורך להסדיר את כל הנושאים הקשורים לעיזבון אותו הותיר, ולחלקו בין יורשיו.  חוק הירושה התשכ"ה 1965 קבע כללים באשר לחלוקת העיזבון לפי צוואת המנוח וגם בהיעדר צוואה, העיזבון יחולק לפי חוק הירושה המגדיר את זהות היורשים ואופן חלוקת הרכוש ביניהם. 

כאמור לעיל, המונח עיזבון מתייחס לכלל הממון, הרכוש והנכסים, לרבות מניות, אגרות חוב וחפצים בעלי ערך סנטימנטלי כמו מכתבים ותמונות שהיו בבעלות של המנוח טרם מותו. כמו כן העיזבון כולל גם זכויות וחובות אשר נצברו בימי חייו של המנוח. לאחר פטירתו מן העולם עיזבונו של הנפטר יעבור לידי יורשיו מכוחה של צוואה או מכוחה של ירושה על פי דין.

חשוב לציין כי ישנם נכסים שאינם חשובים כחלק מהעיזבון עליהם חלה חוקיות אחרת. לדוגמה, במידה והמנוח קיבל כספים מביטוחים שונים, פיצויי פיטורין ממקום עבודתו ואלו יחוקו באופן שונה.

כיצד מתבצע חלוקת העיזבון בין יורשיו של המנוח?

על מנת לענות על שאלה זו, יש לברר האם המנוח הותיר אחריו צוואה חוקית שתורה כיצד ולמי יש לחלק את העיזבון שהותיר אחריו. בהיעדר צוואה העיזבון יחולק לפי דין. בכדי לממש את חוק הירושה במקרה כזה, יש להוציא צו ירושה שיחשוף את זהות היורשים ואופן חלוקת הרכוש ביניהם. עוד בנושא חלוקת ירושה בין אחים

עורך דין עיזבון

מהו מנהל עיזבון ומתי נצטרך אותו?

מנהל עיזבון הוא אדם אשר הוסמך לכך מטעם בית המשפט לענייני משפחה או על ידי רשם הירושות, במקרים ספציפיים בהם נדרש סיוע חיצוני:

  • במידה ואחד מהיורשים הינו קטין.
  • במקרים של סכסוכים משפחתיים אודות חלוקת הרכוש. 
  • במקרים בהם המנוח הותיר אחריו חובות שיש לכסות טרם חלוקת הירושה. 

מי יכול להתמנות לתפקיד מנהל עיזבון? 

ניתן למנות אדם פרטי, עורך דין, תאגיד, או האפוטרופוס הכללי. מינוי מנהל עיזבון מקנה לממונה סמכויות רבות ואחריות גדולה מתחילת ההליך ועד לסיום ההליכים, חלוקת הירושה.  

בית המשפט מוסמך ורשאי למנות מנהל עיזבון זמני או קבוע, בהתאם לצורך(לרוב הצורך הוא במנהל עיזבון זמני). מנהל עיזבון זמני ימונה טרם קבלת צו קיום הצוואה או צו הירושה ומנהל עיזבון קבוע ימונה לאחר קבלת צו הירושה או צו קיום הצוואה. אלא אם עולה צורך בהול למנות באופן מידי מנהל עיזבון למען הסדר הטוב.

מה תפקידיו של מנהל העיזבון?

תפקידו של מנהל העיזבון הוא לרכז ולכנס את נכסי העיזבון, סילוק החובות שהותיר המנוח. תפקידו של מנהל העיזבון יגיע לסופו כאשר הירושה תחולק בין היורשים לפי הצוואה או לפי דין בהיעדרה של צוואה.

האם ניתן להסתלק מהעיזבון?

לפי סעיף 6 לחוק הירושה, כל אחד מהיורשים רשאי להסתלק מהירושה אם זהו רצונו החופשי. על מנת לעשות זאת יש להגיש תצהיר חתום בנוכחות ועל ידי עורך דין ירושה, בתצהיר היורש נדרש להכריז כי הוא מעוניין להסתלק מהירושה ולצרף את סיבותיו האישיות. את התצהיר יש לצרף לצו קיום הצוואה או לצו הירושה.

כמה מילים לסיכום, לאחר לכתו של אדם מן העולם כלל רכושו נכסיו ומטלטליו חשובים כעיזבון אשר הוא הותיר עלי אדמות ויחל של הורשת העיזבון לידי יורשיו החוקיים. מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני ירושות וצוואות בכדי שיוכל לצלוח איתכם ועבורכם את הדרך בצורה קלה יותר וללא עיכובים והתנגדויות מיותרות. 

R.D.B LAW FIRM – הבית שלך לעולם המשפט 

חברתנו בעלת וותק רב בדיני צוואות וירושות. אצלנו תמצאו את המעטפת והתמיכה הדרושים לעבור את התהליכים הרגישים הללו בהצלחה ובנחת רוח!

  • ייעוץ וייצוג משפטי
  • גישור סכסוכים משפחתיים
  • עריכת צוואות 
  • ליווי הליכי הוצאת צווי קיום צוואות וצווי ירושות  

מוזמנים להקשר אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני, נשמח לסייע גם לכם להגיע למחוז חפציכם בנחת ושלווה.

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר