לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הסכם חלוקת עיזבון

הסכם עיזבון

מוות של קרוב משפחה זאת חוויה מצערת מאד. אך לצד הרגשות העזים שעולים, ישנה דרך להגשים את רוחו של האדם עלי אדמות והיא לחלק את מפעל חייו בין יקיריו. ניתן לעשות זאת על ידי צוואה במידה וישנה אחת כזו, או מכוחה של ירושה על פי דין. אז מתקבלת החלטה כיצד ולמי יחולק רכושו של הנפטר

אך מה עושים במידה והיורשים מעוניינים לשנות את אופן חלוקת העיזבון? לשם כך ניתן לערוך הסכם חלוקת עיזבון! בעזרת הסכם זה ניתן לערוך מחדש את אופן חלוקת הרכוש, לפי ראות עיניהם של היורשים. על ההסכם להיות ערוך וחתום על ידי יורשיו של המנוח בכדי שהוא ייכנס לתוקף באופן חוקי

כיצד ניתן לערוך הסכם חלוקת עיזבון? המאמר הבא יענה לכם על כל השאלות

ישנם מקרים בהם יורשיו של המנוח מחליטים פה אחד כי הצוואה או צו הירושה אינם עולים בקנה אחד עם צרכיהם ורצונותיהם. החדשות הטובות הן, במידה והיורשים מסכימים זה עם זה ניתן לשנות את אופן חלוקת הרכוש! סעיף 110 א, לחוק הירושה התשכ"ה 1965 מציין כי היורשים רשאים לשנות את ההסכם ולערוך אותו מחדש, לפי ראות עיניהם. הם אינכם מחויבים להישמע להוראות הצוואה וגם לא להוראות החוק.

הסכם חלוקת עיזבון

דגשים להסכם חלוקת עיזבון 

  1. הצדדים החוקיים- בהסכם חלוקת עיזבון מחדש יכולים להיות יורשיו של המנוח על פי דין או ככתוב בצוואה בלבד. ניתן לערוך את הסכם חלוקת עיזבון בין כל היורשים עבור כל העיזבון, או בין יורשים מסוימים וחלקם היחסי בירושה ייכלל בהסכם חלוקת העיזבון. 
  2. ניסוח הסכם חלוקת העיזבון- ניתן לערוך את הסכם חלוקת העיזבון בכתב או בעל פה בדומה למרבית החוזים. מלבד במקרים בהם החלוקה מתייחסת לנכסי מקרקעין, במקרים אלו הסכם חלוקת העיזבון חייב להיות כתוב וחתום בכתב. 
  3. מתי הסכם חלוקת העיזבון ייכנס לתוקף? ההסכם נכנס לתוקף באופן אוטומטי מייד עם חתימת היורשים. אין צורך באישור חיצוני של בית משפט או גורם מוסמך אחר.

האם יש יתרונות בעריכת הסכם חלוקת עיזבון?

  • היתרון הבולט הוא שבמידה והצוואה או הירושה על פי דין לא נעשה לפי רצון היורשים ניתן לשנות זאת עם הסכמת הצדדים הנוגעים לדבר. זה כשלעצמו ייתרון גדול. 
  • פטור ממסים בעסקאות מקרקעין- על מרבית עסקאות המקרקעין מוטלות מיסי שבח, מס רכישה והיטל השבחה. אך במידה ועסקת המקרקעין נעשתה במסגרת חלוקת העיזבון מחדש היא אינה חשובה כעסקת מקרקעי בעיני החוק, ולכן עסקאות אלו יהיו פטורות ממס!

כמה מילים לסיכום

כאמור לעיל, במידה ויורשיו של המנוח אינם מרוצים מאופן חלוקת העיזבון, בין אם מכוחה של צוואה או מכוחה של ירושה על פי דין הם רשאים לערוך הסכם חלוקת עיזבון ולשנות כרצונם את אופן חלוקת הירושה. חשוב לציין כי הסכם זה אינו ניתן לשינוי לאחר חתימתו, הוא בעל חשיבות מכרעת ותוקף משפטי לכל דבר ועניין. מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין עיזבון בכדי להימנע מתשלומי מס כבדים העלולים להיגרם מפעולות פזיזות הנובעות מחוסר ידע ומתמימות. 

R.D.B LAW FIRM – הבית שלך לעולם המשפט 

מעוניינים לערוך הסכם חלוקת עיזבון? אתם לא לבד! אנחנו מזמינים אתם לפנות אלינו לייעוץ ראשוני שיכול לחסוך לכם עשרות ואף מאות אלפי שקלים. 

חברתנו בעלת וותק רב בתחום דיני המשפחה, נשמח להעניק גם לכם שירות ברמה הגבוהה ביותר

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים באותו הנושא

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר