לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דיני עיזבון

עורך דין דיני עיזבון

לאורך חיינו אנחנו צוברים רכוש, מרוויחים כסף. אנו גדלים! תהליך הגדילה הזה מקנה לנו חובות וזכויות איתכם אנחנו יכולים לגדול עוד יותר, לרכוש נכסים ולבנות את מפעל החיים שאנחנו. אחת ההחלטות המכריעות שאדם עושה בחייו, היא העברת הרכוש, הממון והנכסים הלאה, לדור הממשיך.

כל אדם רשאי לערוך צוואה לפי ראות עיניו, ולהחליט כיצד ולמי יחולק כל רכושו עלי אדמות לאחר לכתו מן העולם. בהיעדר המסמך החשוב הזה, חוק הירושה מגדיר בצורה נהירה את זהות היורשים ואופן חלוקת הרכוש ביניהם   

דיני עיזבון הוא אחד התחומים החשובים והמורכבים ביותר בדיני משפחה. למרבית האנשים, בעיקר לצעירים, זה יישמע ויחווה רחוק מאד מנקודת חייהם העכשווית. אך נתינת תשומת לב לנושא זה עשויה בהחלט לסייע לכל אחד ואחת בבוא העת. זאת  מאחר וכל אדם יגיע לרגע בו הוא מקבל או מעניק דבר מה בירושה

במאמר זה נעסוק בדיני עיזבון ומידת ההשפעה של נושא זה על חיינו 

ירושה או צוואה? זאת השאלה!

לאחר מותו של אדם, יש לחלק את עיזבונו בין היורשים השונים. בכדי לעשות זאת, יש לבדוק האם המנוח הותיר אחריו צוואה תקנית שתשקף את רצונו. בהיעדר צוואה, הירושה תתבצע על פי דין. במדינת ישראל חוק הירושה התשכ"ה 1965 הוא החוק שתפקידו להסדיר את כל מה שקשור בצוואות וירושות. 

מה זה עיזבון?

המונח עיזבון מתייחס לכל הממון, הרכוש, הנכסים, הזכויות ואף החובות שהיו מנת חלקו של האדם טרם מותו. לאחר מותו של האדם עיזבונו יחולק מכוחה של צוואה או מכוחה של ירושה על פי דין. חוק הירושה, הוא הכוח המשפטי שמנהל ומסדיר את כל נושא העיזבון במדינת ישראל. 

באילו מקרים נדרש למנות מנהל עיזבון?

במקרים בהם המנוח הותיר אחריו חובות שיש להסדיר לפני חלוקת הירושה. כמו כן גם במקרים בהם ישנם מתנגדים לקיום הצוואה או הירושה. מינוי מנהל העיזבון יכול להיעשות על ידי המנוח או על ידי בית המשפט, בהתאם לנסיבות.

  • מנהל עיזבון זמני- מינוי זה מתבצע טרם קבלת צו הירושה או צו קיום הצוואה.
  • מנהל עיזבון קבוע- מינוי זה מתבצע במקביל לקבלת צו הירושה או צו קיום הצוואה.

מה תפקידו של מנהל עיזבון?

תפקידו של מנהל עיזבון זמני, הוא לרכז באופן מסודר את ירושת המנוח ולשמור עליה עד להחלטת בית המשפט. מנהל עיזבון קבוע לעומת זאת, מתמקד בחלוקת הירושה בין היורשים השונים, עליו לבקר ולוודא כי היורשה מתחלקת כמו שצריך.   

מי מפקח על מנהל העיזבון?

האפוטרופוס הכללי ובית המשפט לענייני משפחה הם הסמכות המפקחת על ניהול העיזבון. מנהל העיזבון יהיה נתון תחת עינה של מערכת המשפט ואף משכורתו נקבעת על ידי בית המשפט לענייני משפחה.

מהו הסכם חלוקת עיזבון?

אחת האפשרויות שעומדות בפני יורשים של עיזבון, בין אם מכוחה של צוואה או מכוחה של ירושה על פי דין היא היכולת לערוך הסכם מחודש שיחלק את העיזבון בצורה שונה מהאמור בצוואה או לפי לשון החוק. האפשרות הזאת תינתן בתנאי שאף אחד מהיורשים לא קיבל הטבות כספיות או כאלה השוות לכסף ממקור חיצוני לירושה. באם הצדדים עמדו בהסכם זה, כספי העיזבון יהיו פטורים ממס ומכל דיווח לרשויות המס.

לסיכום: דיני עיזבון הינו תחום מסועף ומורכב. יש להיות מעורה בלשון החוק על מנת לנהל ההליכים על הצד הטוב ביותר עבורכם! אם הינכם עומדים במרכזה של המחלוקת או דילמה, ההמלצה היא להיעזר בעורך דין עיזבון, זאת מאחר וכל צעד עלול להיות משמעותי מאד לכל הצדדים הנוגעים בדבר. 

R.D.B LAW FIRM – הבית שלך לעולם המשפט 

טל': 03-9133341

חברת B.D.R הינה חברת עורכי דין מתמחה בדיני משפחה ובעל וותק של מעל 15 שנה בתחום. אנו מייצגים את לקוחותינו במסירות עד להשגת המטרה. 

חברתנו מתמחה בדיני עיזבון ומשפחה ובעלת וותק רב ועשרות רבות של לקוחות מרוצים.  

  • אנו מעניקים ייעוץ וייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר! 
  • ניהול עיזבונות מקצועי 
  • עריכת צוואות 
  • סיוע בהוצאת צווי ירושות וצוואות 
  • גישור ומתן פתרונות בכל הנוגע למחלוקות משפחתיות 
  • ליווי אישי וצמוד לאורך כל הדרך
  • זמינות לאורך שעותר היום 

צרו קשר לקבלת פרטים נוספים

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר