לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עורך דין ירושה

עורך דין ירושה

אנחנו יוצרים את מציאות חיינו מהרגע אנחנו הופכים להיות עצמאיים, עם הזמן אנו צוברים רכוש וכסף שהופך להיות מפעל חיינו עם חלוף השנים. אך למרות הכול איננו יודעים מה יהיה גורלנו וכמעט כל אחד מאיתנו התמודד עם מוות של קרוב משפחה או חבר. כשאנו נאלצים לפגוש סיטואציה כזו, לצד הצער הרב עולה הצורך להסדיר את אופן חלוקת הרכוש של המנוח, בין אם מכוח ירושה על פי דין ע"י עורך דין ירושות או מכוחה של צוואה.
במאמר הבא תמצאו את כל מה שצריך לדעת על ירושות והדרך הנכונה לנהל אותן.

החשיבות של עורך דין ירושה

אנשים רבים עשויים להעביר את כל חייהם בלי להיתקל בהליכים משפטיים אפילו פעם אחת. אך כשזה מגיע לתחום הירושות והצוואות קרוב לוודאי שתתקלו בנושא הזה במוקדם או במאוחר, מציאות החיים קובעת שכל אחד ואחת חווה או יחווה אבדן של קרוב משפחה או חבר.
כאשר אדם נפטר נדרש להסדיר את אופן חלוקת רכושו ע"י צוואה או ע"י ירושה מכוח הדין. לעיתים רבות כאשר אין בנמצא מסמך חוקי ומסודר לגבי אופן חלוקת הרכוש של האדם אזי מתעוררות מחלוקות מורכבות העלולות להרחיק לכת לריבים סבוכים וקשים, עורך דין ירושה מסייע בהסדרת המחלוקות בצורה חוקית תוך סיוע ביישוב ההדורים. חשוב לציין שניתן למנוע מצבים מסוג זה על ידי עריכת צוואה ברורה ותקנית בה המנוח ישקף את רצונו בצורה שלא תשתמע לשתי פנים. אך לעיתים החיים הם אכן בלתי צפויים ולא תמיד נערכות צוואות כנדרש, אז מהי הדרך הנכונה להתנהל במקרים הללו?
במאמר שלהלן אנו נסקור מבראשית את תחום הירושות והצוואות לצד החוק במדינת ישראל. נבין מהי ירושה, כיצד מתנהלים במקרים בהם אין צוואה ומהו תפקידו וחשיבותו של עורך הדין בתהליך החשוב הזה, ובכן בואו נתחיל מההתחלה.

כתיבת צוואה וירושה

מהי ירושה?

המונח ירושה מתייחס לכל העיזבון שהאדם הותיר ליורשיו לאחר לכתו מן העולם. העיזבון מתייחס לכל נכסיו, רכושו, ממונו ואף חובותיו של המוריש. עם מותו יורשיו הופכים להיות בעליהם החוקיים של הירושה. בכל מקרה בו המנוח לא ציווה את אופן חלוקת רכושו הירושה תתבצע על פי דין, כלומר לפי החוק במדינת ישראל.

כיצד ניתן להסדיר את דיני הירושה בהיעדר צוואה?

בהיעדר צוואה החוק המסדיר את תחום הירושה במדינת ישראל נקרא חוק הירושה התשכ"ה 1965 (להלן: "חוק הירושה"). חוק זה כולל בתוכו את כלל הנושאים הנוגעים במישרין או בעקיפין לתחום הירושות והצוואות.
מערכת החוק בישראל קובעת מי יהיו היורשים על פי דין במקרים של היעדר צוואה. והם בן הזוג של המוריש ילדיו וצאצאיהם, כמו כן הוריו וצאצאיהם ואף הורי הוריו וצאצאיהם. במידה ולמנוח לא קיימים יורשים על פי דין והוא לא הותיר צוואה אחריו אזי המדינה תירש את רכושו, דיני הירושה בישראל מתחלקים לפי דרגות קרבה:

  • דרגה ראשונה – בן זוגו של המוריש וילדיו.
  • דרגה שניה – הורי המוריש וצאצאיהם, אחיו ואחיותיו.
  • דרגה שלישית – הורי הוריו וצאצאיהם.

הכלל לירושה על פי דין קובע – כאשר קיים יורש מדרגה ראשונה הדרגות האחרות מתבטלות באופן אוטומטי, בן זוגו של המוריש יירש את הרכוש השייך למשק הבית המשותף כמו כן הוא יירש חלק משאר העיזבון על פי הכללים הבאים:

  • א. במידה והמוריש הותיר אחריו ילדים, נכדים והורים, הם יקבלו חצי מהעיזבון.
  • ב. במידה והמוריש הותיר אחריו אחים ואת צאצאיהם או הורי הורים, בן הזוג יקבל שני שליש מהעיזבון.
  • ג. במידה והמוריש לא הותיר אחריו אי אלו קרובים מהנ"ל- בן הזוג יירש את כל העיזבון.
ירושה

עורך דין ירושה: מהו צו ירושה

צו הירושה היא הצהרה משפטית בנוגע לזכויות היורשים החוקיים, זהותם והאופן בו יתבצע חלוקת העיזבון (הכולל כספים, זכויות סוציאליות ואף זכויות המופקדות בידי צד שלישי) על פי דין. צו הירושה הינו מסמך משפטי הניתן במקרים בהם המנוח לא הותיר צוואה שתפסוק כיצד יחולק רכושו. ניתן להגיש בקשה לצו ירושה על ידי פנייה לאחד משני הגופים הבאים: רשם לענייני ירושה או לבית הדין הרבני. את אלו ניתן לעשות הן עצמאית והן באמצעות עורך דין ירושה. במקרה בו אדם מרגיש שנפגע מצו הירושה הוא רשאי לערער על ידי הגשת התנגדות לצו הירושה, זאת בתוך מסגרת הזמן שהגדירה מערכת החוק בישראל, במקרים בהם נופלת טעות בעריכת צו הירושה תינתן האפשרות לתקן ואף לשנות את הצו.

מרבית האנשים אינם יודעים להבחין באילו מקרים יש לבקש צו ירושה ובאילו מקרים יש לבקש צו קיום צוואה. בואו נעשה קצת סדר שיעזור לכם להבין את ההבדלים בין סוגי הצווים, בכל מקרה בו המנוח לא הותיר אחריו הוראה או צוואה המפרטת כיצד יחולק רכושו לאחר מותו אזי היורש יאלץ להגיש בקשה לצו ירושה על פי דין. במידה והמנוח הותיר אחריו צוואה תקנית בה הוא פוסק כיצד יחולק רכושו לאחר פטירתו האדם יצטרך להגיש בקשה לצו קיום הצוואה.

אז מהי הדרך הטובה ביותר להסדיר ענייני ירושה?

במקרה בו אחד מבני משפחתכם הלך לעולמו ולא הותיר אחריו צוואה הפתרון האידיאלי ביותר הוא להיעזר בשירותיו של עורך דין ירושה. תפקידו נפרש על פני תחומים רבים במערכת המשפט והוא הכתובת המיומנת ביותר שתסייע לכם לצלוח את כל התהליכים הקשורים בירושות וצוואות.
סיוע בהוצאת צו ירושה במקרים בהם הנפטר לא הותיר צוואה, תהליך זה מצריך בקיאות רבה בדיני ירושות, התנהלות נכונה מול מערכת המשפט והרשויות השונות. הגשת מסמכים, נתונים וכל העדויות שיגרמו לבית המשפט לקבל את ההחלטה המיטבית עבורכם בנוגע לזהות היורשים ואופן חלוקת הרכוש על פי חוק. כך תוכלו לממש את הירושה המגיעה לכם ואף תחסכו זמן רב, הוצאות מיותרות ומפח נפש העלול להתלוות לתהליכים מהסוג הזה.

סיכומו של דבר

אם אתם עומדים לפני סוגייה מורכבת כמו הסדרת צו ירושה, אל תתמודדו עם זה לבד.
R.D.B משרד עורי דין ונוטריון, הבחירה שתוביל אתכם להצלחת התהליך בדרכי שלום
אנו נעשה כל שביכולתנו על מנת לסייע לכם לממש את הירושה המגיעה לכם, תוך ליווי וייעוץ אישי החל המפגישה הראשונה, אנחנו נתמוך בכם בין כותלי בית המשפט כל הדרך עד להשלמת התהליך.
אנחנו מקפידים על עבודה בתקשורת שקופה מולכם לאורך הדרך תוך מתן עדכונים תכופים, כי ההצלחה שלכם היא ההגשמה שלנו. למידע נוסף, צרו קשר כעת.

מאמרים ומדריכים נוספים באתר