לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צו ירושה

צו ירושה

לאחר מותו של אדם, כל עיזבונו אשר צבר בימי חייו יעבור לבעלות יורשיו החוקיים, זאת במידה והמנוח לא הותיר אחריו צוואה. על מנת לגלות מי הם יורשיו החוקיים של הנפטר וכיצד תתבצע חלוקת העיזבון יש להגיש בקשה לצו ירושה לרשם לענייני ירושה במחוז מגוריו של הנפטר
מהו צו ירושה וכיצד מוצאים אותו? המאמר הבא יענה לכם על כל השאלות

בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית במודעות הציבור לתחום הצוואות והירושות. ניתן להבחין בזה לאור העובדה כי יותר ויותר אנשים מכל הגילים עורכים צוואות על מנת לקבע כיצד יחולק רכושם לאחר פטירתם. עם זאת אנשים רבים נפטרים בלי להותיר אחריהם צוואה שתפסוק כיצד לחלק את רכושם, במקרים כאלו נדרש להוציא את הצו שיצהיר מי הם היורשים החוקיים ובאיזה אופן תתבצע חלוקת הרכוש.
תהליך זה עשוי להיות זר עבור אנשים שאינם בקיאים בלשון החוק בנוגע לדיני ירושה. מה שמעורר תהיות רבות ולעיתים גם מחלוקות מורכבות. אנחנו כאד כדי לעשות קצת סדר שיאיר את עיניכם לגבי תהליך הוצאת הצו.

צו ירושה

מהו צו ירושה

כדי לקבוע את זהות היורשים החוקיים של המנוח וכך לפסוק לגבי אופן חלוקת העיזבון, נדרש להגיש בקשה לקבלת צו ירושה. הצו הוא מסמך משפטי אשר ניתן על ידי הרשם לענייני ירושה ומועבר לידי משפחת הנפטר במקרים בהם המנוח לא הותיר אחריו צוואה.
צו הירושה אינו דן בהיקף נכסיו של המוריש, תפקיד הצו הוא להצהיר מי הם יורשיו של הנפטר ומה חלקו של כל יורש בעיזבון. צו הירושה מעניק ליורשים אפשרות לממש את זכויות הירושה לפי החוק והוא מהווה פסק דין סופי.

מהי ירושה על פי דין

במקרים בהם אדם לא הותיר אחריו צוואה אצל עורך דין לצוואות לא ניתן יהיה לקיים את רצונו גם במידה והיה ידוע בקרב יורשיו. עיזבונו יחולק בהתאם לחוק הירושה אשר קובע את סדר העדיפויות.
ישנם שלוש מדרגות ירושה הקובעות את סדר העדיפויות בין בני המשפחה והן:

  • מדרגה ראשונה- ילדים, נכדים ונינים.
  • מדרגה שניה- הורים, אחים, אחיות ואחיינים.
  • מדרגה שלישית- סבים, סבתות דודים ודודות.

ניתן לממש את הירושה על פי מדרגה אחת והיא מבטלת את החשיבות של שאר המדרגות. כלומר באם קיים יורש אחד במדרגה מסוימת אזי כל הירושה תעבור לרשותו, ובאם קיימים מספיק יורשים לאותה מדרגה חלוקת הירושה תתבצע בצורה שווה בין היורשים.
חשוב לציין כי במידה והמנוח היה אדם ערירי ובאין יורשים על פי דין המדינה רשאית לרשת את עיזבונותיו של המנוח.

מי יכול להגיש בקשה לצו ירושה

בקשה לצו רשאים להגיש יורשיו של המוריש או כל אדם אחר הטוען להיות היורש של המנוח או בעל עניין בעיזבון. במרבית המקרים בני המשפחה יגישו את הבקשה לצו הירושה, אך ישנם לא מעט מקרים בהם צו הירושה מוגש על ידי בעלי עניין נוספים. כמו לדוגמה נושיו של אחד היורשים או של המוריש אשר מעוניינים לקבל את כספם בחזרה.

נהוג להגיש את הבקשה לצו הירושה במשרדי הרשם לענייני ירושה המשויכים למחוז מגוריו של הנפטר. רק לאחר הסכמת היורשים לגבי אופן חלוקת הירושה וחתימתם על תצהיר המקנה את זכויות השיפוט לבית הדין הרבני ניתן יהיה להגיש את הבקשה לצו הירושה.

כמו כן ניתן להגיש את הבקשה לצו הירושה באופן עצמאי דרך השירותים המקוונים או הפרונטליים לפי בחירת היורשים. מומלץ להיעזר בשירותי עורך דין ירושות וצוואות המתמחה בתחום, כך תוכלו להימנע מטעויות נפוצות העלולות לסך ואף להאריך את תהליך הבקשה בייחוד כאשר מדובר במקרים בהם הטיפול בתיק עובר לידי בית המשפט לענייני ירושה.

ירושה

כיצד מגישים בקשה לצו ירושה לאדם הנפטר מחוץ לשטחי מדינת ישראל

כאשר אדם נפטר ומקום מגוריו אינו בישראל, קרובי משפחתו ידרשו להגיש בקשה לצו ירושה שכן המנוח בעל נכסים ורכוש בשטחי מדינת ישראל וחל עליו חוק הירושה. מערכת החוק אינה מתבססת על צווי ירושה הניתנים במדינות זרות כך שלא ניתן להעביר את זכויותיו ונכסיו לפי צוואה כזו. בקשה לצו עבור אדם שמקום מגוריו אינו בשטחי ישראל תכלול תעודת פטירה ממקום מגוריו בצירוף מסמך המצהיר על דיני הירושה באותה המדינה.

האם ניתן להתנגד לצו ירושה

בכל מקרה בו היורשים או בעלי עניין אחרים רואים את עצמם נפגעים מבקשת צו הירושה רשאים להגיש התנגדות לצו הירושה. את ההתנגדות יש להגיש לרשם לענייני ירושה במספר עותקים תוך עמידה במסגרת הזמן המוגדר בחוק לצורך הגשת ההתנגדות.
יש להוסיף לכתב ההתנגדות את הסיבות להגשת ההתנגדות בצורה מנומקת ובצירוף מסמכים ועדויות המאמתות את דברי המתנגד ולאחר מכן התיק יועבר לטיפול בית המשפט לענייני משפחה.

חשיבות עורך הדין בהגשת צו ירושה

על מנת לצלוח את תהליך בקשת צו הירושה במהירות וללא בעיות יש למלא את הטפסים בצורה קפדנית, לצרף את המסמכים הנכונים ולהגיש אותם במשרדים הנכונים. זאת לאחר שהקפדתם על התנהלות נכונה. כל בקשה שלא תוגש בדרך הנכונה תגרום לעיכוב קבלת צו הירושה, דבר שממילא אורך חודשים רבים.
עורך דין לענייני צוואה וירושה הינו איש מקצוע הבקיא בלשון החוק ובהתנהלות תקינה מול הלשכות העוסקות במתן הצו. אם ברצונכם לעבור את התהליך על הצד הטוב ביותר ובמהירות האפשרית, עורך דין מקצועי ישיג לכם את המטרה תוך שמירה על זכויותיכם.

R.D.B משרד עורכי דין ונוטריון

משרדינו מספק מגוון שירותים משפטיים שיעניקו לכם בטחון ויסייעו בהאצת קבלת צו הירושה:

  • ייעוץ וליווי מקצועי ואישי החל מהפגישה הראשונה.
  • הגשת בקשה לצווי ירושה.
  • ייעוץ באיתור נכסים אבודים.
  • טיפול בעיזבונות.
  • ייצוג משפטי בתהליכי התנגדות.

במידה ואתם עומדים לפני צומת דרכים מכריעה, אנחנו כאן כדי לספק לכם את השירות המשפטי שאתם זקוקים לו בכדי לצלוח את התהליך בצורה הטובה ביותר. מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר