לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דיני ירושה

דיני ירושה

מה עושים במידה וקרוב משפחה הלך לעולמו מבלי להותיר אחריו צוואה שתורה כיצד לחלק את רכושו? זאת אחת השאלות הנפוצות ביותר בתחום הצוואות והירושות. חוק הירושה התשכ"ה – 1965 נחקק בדיוק בכדי לענות על השאלה הזו ולמנוע מחלוקות משפחתיות בקרב אזרחי ישראל

במאמר הבא נביא לפניכם את כל מה שחשוב לדעת בנוגע לדיני ירושות, כיצד לנהל אותן כמו שצריך, והאם מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין ירושות בכדי לצלוח את ההליך?

לאבד אדם יקר זה חוויה קשה מנשוא, כולם זקוקים לזמן בכדי לעכל את הסיטואציה החדשה. אך לעיתים, יש לדאוג להיבטים נוספים כמו, כיצד ולמי יחולק רכושו וממונו של המנוח? המצב האולטימטיבי הוא כאשר הנפטר הותיר אחריו צוואה תקנית ובה הוא מורה כיצד יש לחלק את מפעל חייו. אך לא תמיד כך הדבר, ובהיעדר צוואה רכושו של המנוח יחולק לפי חוק הירושה, המגדיר את אופן חלוקת הרכוש בין יורשיו של הנפטר לפי מדרגות קרבה הקבועות בחוק. במאמר הבא נציג בהרחבה את דיני ירושה.

מהי צוואה?

צוואה היא מסמך משפטי, באמצעותו כל אדם יכול להחליט כיצד ולמי יחולק רכושו לאחר מותו. ניתן לערוך צוואה באחת מארבעת הדרכים הבאות:

על מרבית הצוואות נדרשת חתימת המוריש, מלבד צוואה בעל-פה, אשר נערכת אל מול עדים כאשר המוריש נמצא על ערש דווי.

ירושה אצל עורך דין

מהו צו קיום צוואה?

במקרים בהם ישנה צוואה, על אחד מהיורשים להפיק צו קיום צוואה במשרדי הרשם לענייני ירושה במחוז מגוריו של הנפטר. צו קיום הצוואה מהווה אישור סופי מבית הדין באשר לתוכן הצוואה והיורשים המצוינים בה. 

מהי ירושה על פי דין?

כאשר אדם הולך לעולמו מבלי להותיר צוואה חוקית, חוק הירושה נכנס לתמונה בכדי לפתור את הדילמה ופוסק, כי ממונו, נכסיו ורכושו יחולקו ליורשיו על פי דין. יורשים אלו מתחלקים למדרגות קרבה ביולוגית משפחתית. במידה וישנם יורשים ממדרגה אחת, כל שאר המדרגות מבוטלות. 

  • המדרגה הראשונה היא ילדיו ובן/בת זוגו של המנוח, במידה ושני הצדדים בין החיים, הם יתחלקו שווה בשווה כאשר ילדיו של המוריש יקבלו מחצית מהירושה ובן/בת זוגו של המנוח יקבלו מחצית מהירושה.
  • המדרגה השנייה מתייחסת להוריו של המוריש וילדיהם. כאשר הירושה תחולק שווה בשווה בין הוריו של המוריש וילדיהם. באם הורי המנוח אינם בין החיים, ילדיהם יחלקו את הירושה שווה בשווה בין כולם. 
  • המדרגה השלישית כוללת את הורי הוריו של המוריש. במידה ולא נמצאו יורשים למדרגות הראשונות, הורי הוריו של המנוח יחלקו בעיזבון ואם הם אינם בחיים, ילדיהם יירשו את חלקם בעיזבון.

מהו צו ירושה ובאילו מקרים נצטרך להשתמש בו?

צו ירושה הינו מסמך משפטי הנדרש במקרים בהם המנוח לא הותיר צוואה תקנית. צו הירושה המצהיר אודות זהות יורשיו של המנוח ואופן חלוקת הירושה ביניהם. צו ירושה מוציאים בלשכת הרשם לענייני ירושה במחוז מגוריו של הנפטר. צו הירושה אינו עוסק בהקיפה של הירושה, אלא בחשיפת זהות היורשים וחלקם היחסי בעיזבון.

לסיכום: במדינת ישראל יכול אדם להוריש את רכושו ונכסיו לאחר מותו באמצעות עריכת צוואה תקנית או במידה ואין בנמצא צוואה הירושה תתבצע על פי דין, זהות היורשים וחלוקת הרכוש תקבע לפי המוגדר החוק הירושה. תחום דיני ירושה הינו רחב ומסועף, והוא כולל נושאים רבים. מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני ירושות וצוואות בכדי לצלוח במהרה את ההליכים הבירוקרטיים.

R.D.B LAW FIRM – הבית שלך לעולם המשפט 

חברת B.D.R הינה חברת עורכי דין מתמחה בדיני צוואות וירושות ובעל וותק של מעל 15 שנה בתחום. אנו מייצגים את לקוחותינו במסירות עד להשגת המטרה. נשמח לסייע בהוצאת צווי ירושות וצוואות, עריכה וניהול עיזבונות. גישור סכסוכים משפחתיים ועוד… צרו קשר כעת

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים בנושאי ירושות

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר