לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ייפוי כוח נוטריוני

ייפוי כוח נוטריוני

ייפוי כוח נוטריוני הינה פעולה משפטית המעניקה לאדם שני הרשאה לבצע פעולות משפטיות או אחרות, עבור האדם הראשון אל מול גורם שלישי. ייפוי כוח נוטריוני עשוי להידרש במקרים בהם האדם אינו יכול לבצע פעולות שונות עבור עצמו מפאת מחלה, תאונה פתאומית השוללת את יכולת התפקוד שלו, בעקבות מעבר למדינה אחרת או שהאדם מעוניין למנות אדם שני כיד ימינו 

במקרים מסוימים ייפוי כוח נוטריוני עשוי להיות אלטרנטיבה מצוינת למינוי אפוטרופוס, וניתן אף למנות אדם כמיופה כוח מבעוד מועד. חשוב לציין כי ייפוי כוח נוטריוני מצריך חתימה של נוטריון ולא ניתן לערוך אותו באופן חוקי מבלי חתימה של עורך דין נוטריון

המאמר הבא יבהיר את הנושאים העיקריים בנושא ייפוי כוח נוטריוני, מה הייחוד שלו אל מול ייפוי כוח כללי ובאילו מקרים הוא עשוי לשרת אתכם

בכדי להגיע לנושאים העיקריים והחשובים, נתחיל מבראשית. ייפוי כוח הינו נתינת הרשאה עבור אדם שני לבצע פעולות משפטיות ואחרות עבור האדם הראשון אל מול צד שלישי. לא כל ייפוי כוח מחייב חתימת עורך דין נוטריון, ישנם ייפויי כוח שניתן לערוך לבד מבלי להידרש בנוכחות עורך דין או נוטריון. עם זאת, ישנם מקרים בהם תדרשו על פי חוק בחתימת נוטריון, ייפוי כוח זה נקרא, ייפוי כוח נוטריוני.

אילו מקרים מחייבים חתימת נוטריון?

  • עריכת ייפוי כוח כללי- במקרים בהם אדם שרוי במצב של חוסר תפקוד ואינו יכול לבצע פעולות משפטיות עבור עצמו. בין אם מפאת מחלה או נסיעת עסקים, הוא מעוניין להעניק ייפוי כוח כלי לאדם שני, במקרה כזה נוטריון יידרש לחתום ולאשר שהדבר נעשה בהסכמתו המלאה של האדם הראשון. מבלי הגושפנקה הזו המסמך לא יקבל תוקף משפטי.
  • ייפוי כוח עבור עסקאות מקרקעין- במידה ואדם מעוניין לבצע עסקת מקרקעין המצריכה קבלת אישור טאבו, אישור העסקה מותנה בחתימת נוטריון. 

מה תפקידו של עורך דין נוטריון?

תפקידו של עורך דין נוטריון הוא לאמת את זהות הצדדים, עליו לעשות זאת באמצעות הצגת תעודת זהות. כמו כן לוודא כי הצדדים מבינים כהלכה את ההשלכות המשפטיות הכרוכות בחתימה על ייפוי כוח נוטריוני. מלבד זה על נוטריון לוודא כי שני הצדדים כשירים לחלוטין ובדעה צלולה טרם חתימתם על ייפוי כוח זה. במידה וישנו ספק, חל איסור על הנוטריון לאשר את ייפוי הכוח.

האם ניתן לבטל ייפוי כוח נוטריוני?

ניתן לבטל ייפוי כוח נוטריוני, רק בתנאי שאין זה ייפוי כוח בלתי חוזר. בכדי לבטל, על מייפה הכוח לעשות זאת באמצעות הצהרה אודות רצונו בפני הנוטריון שעימו חתם את ההסכם. או אל מול נוטריון אחר, עליו להגיש את הבקשה בכתב יד. חשוב לציין כי פעולות משפטיות שמיופה הכוח ביצע טרם בקשת הביטול תקפות ולא ניתן לבטלן. 

האם ניתן להגדיר מראש את תוקפו של ייפוי כוח נוטריוני?

בעת עריכת החוזה ניתן לציין תאריך בו ייפוי הכוח הנוטריוני יגיע לסופו. במידה ולא הוגדר תאריך שכזה תוקפו של ייפוי הכוח הנוטריוני יגיע לסופו עם התקיים אחד מהתנאים הבאים:

  • עם חלוף 10 שנים מיום חתימת ההסכם.
  • במידה ואחד מהצדדים נפטר או מאבד כשירותו המשפטית.

סיכום:

ייפוי כוח נוטריוני הינו הסכם בעזרתו אדם יכול לאפשר לאדם שני לפעול במקומו בכל הנוגע לפעולות משפטיות או אחרות. זהו הסכם העשוי לשרת את טובת שני הצדדים, אך חשוב לציין כי עשויות להיות לייפוי הכוח הנוטריוני השלכות מרחיקות לכת! מומלץ להיעזר בעורך דין נוטריון הבקיא בלשון החוק. 

R.D.B  חברת עורכי דין גישור ונוטריון 

חברתנו בעל וותק רב, מעל 15 שנה ובעלת סמכות נוטריונית ברמה הגבוהה ביותר וחסרת פשרות. אנו מעניקים שירות אישי, מקצועי ומותאם לצרכים של כל אחד ואחת. 

הינכם מוזמנים להתקשר אלינו ונשמח לעמוד לרשותכם, בעריכת ההסכם המדויק תוך שמירה על האינטרסים שלכם.

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

קראו גם:

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר