לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ייפוי כוח כללי

ייפוי כוח כללי

כאשר אדם מעוניין לשלוח צד שני לביצוע פעולות שונות בשמו, יהיה עליו להוציא מראש הרשאה משפטית הנקראת ייפוי כוח, הרשאה זו מעניקה לצד השני את הסמכות לבצע פעולות משפטיות כלפי צד שלישי.
מהי הדרך הנכונה ביותר להוציא ייפוי כוח ולכמה זמן הוא תקף? המאמר הבא יענה לכם על כל השאלות

מה זה ייפוי כוח?

ייפוי כוח זהו מסמך משפטי במסגרתו מיופה הכוח (צד שני) מקבל את הסמכות לפעול בשמו של מייפה הכוח (צד ראשון) בנוגע לעניינים אותם סיכמו מראש. חוק השליחות התשכ"ה 1965 קובע כי "שלוחו של אדם כמותו" זאת אומרת שכל פעולה שהשלוח עושה בשמו של האדם הינה פעולה אשר מחייבת או מזכה את מייפה הכוח.
במסגרת ייפוי הכוח ניתן לכסות כמעט כל פעולה משפטית, למעט פעולות החייבות להתבצע באופן אישי על ידי האדם.

מהו ייפוי כוח כללי לעורך דין?

ייפוי כוח כללי כשמו כן הוא, כללי. הוא ניתן במקרים בהם אין נושא ספציפי עליו מייפה הכוח רוצה להתמקד. ייפוי כוח כללי מעניק למיופה הכוח סמכות לפעול בנוע לכלל פעולות משפטיות. ניתן לערוך את המסמך הנ"ל באופן כזה שיעניק למייפה הכוח הרשאה לפעול בנוגע לכלל ענייניו של מייפה הכוח, לדוגמה: מכירה וקנייה של נכסים או רכוש, קבלת הלוואות, ניהול הליכים משפטיים ועוד.

ייפוי כוח בלתי חוזר

מהו ייפוי כוח מיוחד?

ייפוי כוח מיוחד נערך עבור נושא ספציפי והוא מוגדר בעת עריכת ייפוי הכוח. לדוגמה, ייפוי כוח עבור ניהול נכס מקרקעין והוא כולל גביית תשלום ומכירת הנכס. ניתן לערוך ייפוי כוח מיוחד עבור ניהול חשבונות הבנק או עבור העברת בעלות על רכב.
הכוח (קרבה משפחתית, היכרות רבת שנים, מעמדו ואיתנותו הפיננסית של מיופה הכוח) וכן בהערכת הסיכונים הקשורים במתן ייפוי כוח בלתי מסויג (היקף הנכסים במסגרת ההרשאה ועוד).

ייפוי כוח כללי נוטריוני

לשון החוק קבעה כי ייפוי כוח כללי או ייפוי כוח ספציפי לעסקת מקרקעין מחויבים להיחתם אל מול נוטריון בכדי להיכנס לתוקף, זאת במידה ואי אלו מהצדדים אינם עורכי דין. על כן במידה ואתם מעוניינים בייפוי כוח כללי אל מול אדם פרטי שאינו עורך דין עליכם לעשות זאת בנוכחות נוטריון. זאת מפאת כוחו המשפטי של ייפוי הכוח.

ייפוי כוח כללי לעורך דין

לשכת עורכי הדין במדינת ישראל קבעה כי עורך דין רשאי לערוך ייפוי כוח כללי או מיוחד אף אם אינו נוטריון. כך שייפוי כוח כללי ניתן לחתום אף אצל עורך דין והוא ייכנס לתוקפו ללא בעיה.

ייפוי כוח כללי לעורך דין – כמה זמן הוא נשאר בתוקף?

מרגע הפעלת ייפוי הכוח הוא נשאר בתוקף כל עוד לא נאמר אחרת. מיופה הכוח רשאי לפעול בשמו של מייפה הכוח בנוגע לכל פעולה סבירה הנדרשת לביצוע בנוגע לעניין עליו מיופה הכוח קיבל את הסמכות לקבל החלטות. מיופה הכוח מחויב לפעול בנאמנות ולשמור על האינטרסים של מייפה הכוח, במידה ומיופה הכוח לא פעל בתום לב מיפה הכוח זכאי לבטל את ייפוי הכוח באופן מידי ולדרוש כל פיצוי במידה ונפגע מהפרת אמונו.
ייפוי הכוח עשוי לאבד את תוקפו באחד מהמקרי הבאים:

  • מייפה הכוח גמל בליבו לבטל את ייפוי הכוח
  • במידה וייפוי הכוח ניתן מראש לתקופה מוגבלת
  • במקרים בהם מייפה או מיופה נפטרים במפתיע.
  • חלפו עשר שנים מיום כניסת ייפוי הכוח לתוקף.

חשוב לציין כי האמור לעיל אינו חל על ייפוי כוח בלתי חוזר, אותו ניתן לבטל בתנאים מסוימים.

R.D.B משרד עורכי דין דומב-בקבקני, נוטריון וגישור

משרדינו מעניק אישורים נוטריונים, סיוע בעריכת ייפויי הכוח השונים כגון ייפוי כוח כללי ואף ספציפי עבור עסקאות מקרקעין וכו'..
עריכת ייפוי כוח הינה פעולה חשובה ומכרעת, נשמח לסייע גם לכם לערוך ייפוי כוח מדויק וברור.
"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

קראו גם:

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר