לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מינוי אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס

ישנם מקרים בהם אדם עשוי להגיע למצב בו הוא מאבד את היכולת לדאוג לעצמו ולענייניו זה יכול להיות עניין זמני או קבוע, במצב כזה יש למנות לאותו אדם אפוטרופוס שיקבל עבורו החלטות בנוגע לענייניו הרפואיים והרכושניים וידאג לו במסירות נפש
באילו מקרים נזדקק למינוי אפוטרופוס וכיצד מתבצע ההליך? המאמר הבא יספק לכם מידע רב בנושא מינוי אפוטרופוס וכיצד יש לעשות זאת נכונה

מינוי אפוטרופוס

נתחיל בשאלה הבסיסית ביותר, מה זה אפוטרופסות

אפוטרופסות זהו הליך מינוי של אדם מסוים הנבחר לקחת אחריות עבור אדם אחר שאינו יכול לדאוג לעצמו ולענייניו, באופן קבוע או זמני תהא הסיבה אשר תהא.

באילו מקרים נדרש למנות אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס לגוף או לרכוש נדרש במקרים בהם אדם בוגר (מעל גיל 18) אינו מסוגל לקבל החלטות עבור עצמו, בטווח הקצר או הארוך. חשוב לציין, מינוי אפוטרופוס זה המוצא האחרון, כלומר כשאין פתרון אחר מאחר ועצם מינוי האפוטרופוס שוללת את חירות הבחירה של האדם .

ישנם מקרים בהם עולה צורך במינוי מידי ובהול של אפוטרופוס לדוגמה, אדם הגיע לבית החולים לאחר תאונת דרכים, במצב של חוסר צלילות והוא נדרש לעשות ניתוח דחוף תוך מספר ימים, פונים לבית המשפט לענייני משפחה עם הצהרה רפואית בדבר מצבו של האדם כדי לקבל צו מידי לאפוטרופסות לגוף.

הפעולה המומלצת ביותר היא לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה שיערוך את הבקשה בצורה מסודרת עבור מגישי הבקשה. את הבקשה מגישים לבית המשפט לענייני משפחה, במידת הצורך בית המשפט רשאי למנות אפוטרופוס זמני עד לקבלת ההחלטה הסופית העשויה לקחת מספר חודשים.

מהם סוגי האפוטרופסות ומה כלול בעת מינוי אפוטרופוס

ישנם שני סוגי אפוטרופסות:
אפוטרופוס לגוף
– סוג זה של אפוטרופסות כולל בתוכו את כל ענייניו הגופניים של האדם, כלומר כל הפרוצדורות הרפואיות המצריכות את קבלת הסכמתו של המטופל יעברו לידי סמכותו של האפוטרופוס גוף.
אפוטרופוס לרכוש– תפקידו לנהל את כל התחומים הקשורים לרכושו וממונו של האדם הנזקק לאפוטרופוס. החל מניהול ענייניו הכלכליים של האדם דרך ביצוע פעולות משפטיות הנוגעות לרכושו של האדם, כמו לדוגמה חתימה על חוזה שכירות. אולם, ביצוע פעולות מסוימות הקשורות ברכוש כמו מכירת דירה יצריכו את אישור בת המשפט לענייני משפחה וייפוי כח מתמשך יצטרך לעבור דרך אישור בת המשפט.

מהם תפקידיו של האפוטרופוס

תפקידו וחובתו העיקרית של האפוטרופוס הוא לדאוג לטובתו של האדם ולנהל את העניינים שבתחום אחריותו בצורה ההגונה והמסורה ביותר ולכן האפוטרופוס עם ייפוי כוח.

האם קיים גוף המפקח על האפוטרופוס

האדם הממונה לתפקיד האפוטרופוס יהיה נתון לפיקוחו של האפוטרופוס הכללי, מדי מספר חודשים על האפוטרופוס להגיש דו"ח ובו יפורט כלל רכושו של האדם, בנוסף עליו להגיש דוחות שנתיים על מה שמתרחש בחייו של האדם ועל הפעולות שבוצעו במסגרת תפקידו של האפוטרופוס ועוד.

מי יכול להתמנות לתפקיד האפוטרופוס

ברוב המקרים ימונה לתפקיד אחד מקרובי המשפחה של האדם הנזקק לאפוטרופוס, אך גם חבריו, בן זוגו או כל אדם אחר הנחשב בגיר וכשיר בעיני החוק יכולים להתמנות לתפקיד האפוטרופוס. במקרים בהם לאדם אין קרובי משפחה או אדם אחר שיקבל עליו את האחריות או במצבים בהם יש חילוקי דעות בין בני המשפחה בנוגע למינוי, בית המשפט עשוי להתערב ולקחת את המושכות לידיים ולמנות אפוטרופוס ניטרלי מטעמו שיטפל בענייניו של האדם.

עוזרת אפוטרופסית לקשישה

האם מינוי אפוטרופוס מוגבל בזמן

במהלך מינוי האפוטרופוס בית המשפט יתחם את תקופת המינוי לזמן מסוים לפי הצורך, עם פקיעת הצו האדם ישוב לנהל את חייו באופן עצמאי במידה והוא מסוגל לכך, ניתן להאריך את תוקף הצו אם בית המשפט מוצא שיש בכך צורך.

כמה אפוטרופוסים ניתן למנות

ניתן למנות מספר אפוטרופוסים ואף לקבוע מה יהיה תחום אחריותו של כל אחד מהם, האם יעבדו בשיתוף פעולה או לחוד. לדוגמה, ניתן למנות שני אפוטרופוסים כאשר אחד יהיה אחראים לענייניו הרפואיים של האדם והשני לענייניו הרכושניים. יש חשיבות לכך שהאפוטרופוסים יתקשרו זה עם זה ואף יפעלו בשיתוף פעולה.

לסיכום על מינוי אפוטרופוס

מינוי אפוטרופוס זה הליך מורכב ויש לעשותו בזהירות ורגישות רבה כדי להשלימו בצורה נכונה. הן מבחינת האדם הנזקק לאפוטרופוס והן מבחינת סביבתו ומשפחתו. כאשר המטרה העיקרית היא לדאוג לרווחת האדם שמינו עבורו אפוטרופוס כמיטב היכולת. עורך דין מקצועי לענייני משפחה יוכל יסייע בצליחת האתגרים על הצד הטוב ביותר, בזמן הקצר ביותר תוך מתן תמיכה וייעוץ משפטי לאורך כל הדרך.

הבית שלכם לעולם המשפט חברת R.D.B עורכי דין גישור ונוטריון

חברתנו מתמחה בכל הנוגע בדיני משפחה, עריכת צוואות והגשת בקשה לצו ירושה וצווי אפוטרופסות ועוד. אצלינו תמצאו ייצוג וליווי משפטי ברמה הגבוהה ביותר! אנו פועלים בשקיפות ואמינות לאורך כל הדרך, אנו מאמינים כי הרווחה וההצלחה שלכם היא הגשמת תפקידנו.

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר