לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אפוטרופוס לרכוש

אפוטרופוס לרכוש

ישנם מקרים בהם אדם עשוי לאבד את היכולת לקבל החלטות, לדאוג לענייניו הכלכליים ולנהל את רכושו ונכסיו כראוי. בין אם מפאת מחלה כרונית או מפאת מחלה נפשית, בטווח הקצר או הארוך. במצבים כאלו נדרש לפעול למען טובתו של האדם ולמנות לו אפוטרופוס שינהל את רכושו וישמור על האינטרסים הכלכליים שלו
באילו מקרים בית המשפט ימנה אפוטרופוס לרכוש, מהם תפקידיו וחובותיו? המאמר הבא יספק לכם את התשובות לשאלות החשובות ביותר

אפוטרופוס לרכוש

באילו מקרים בית המשפט ימנה אפוטרופוס לרכוש

מטרת מינוי האפוטרופוס היא כדי לדאוג לניהול רכושו וממונו של אדם שאינו מסוגל לעשות זאת עבור עצמו ולמנוע מצבים של ניצול המשאבים של האדם בשל מצבו. יחד עם זאת עצם המינוי מהווה פגיעה בחירותו הבסיסית לקבל החלטות עבור עצמו ובכבודו של האדם הנזקק לאפוטרופוס. מכיוון שמדובר במצב שנוי במחלוקת, בית המשפט יאשר את מינוי אפוטרופוס רק במצבים שהוא מוצא את המינוי מוצדק ורק לאחר שלילת פתרונות חלופיים.

לצורך אישור המינוי בית המשפט יבחן בקפידה האם האדם אכן חסר יכולת לדאוג לעצמו ואינו כשיר לנהל את ענייניו הכלכליים. אישור המינוי יתקבל על סמך תעודות רפואיות מרופא או פסיכיאטר שיצורפו לבקשת המינוי. כאשר בית המשפט מאשר את בקשת מינוי האפוטרופוס לרכוש, הוא יגדיר את תחום אחריותו של האפוטרופוס את תפקידיו וחובותיו כלפי האדם הנזקק לאפוטרופוס בהתאם למצבו.

מי יכול להתמנות לתפקיד האפוטרופוס לרכוש

עם קבלת האישור על מינוי האפוטרופוס לרכוש, על בית המשפט לקבוע מי ימונה לתפקיד. ברוב המקרים בית המשפט ימנה את אחד מבני המשפחה, זאת מתוך מחשבה כי באופן טבעי בני משפחה ידאגו לטובתו של האדם הנזקק לאפוטרופוס בצורה הטובה ביותר. אולם, ישנם מקרים בהם בית המשפט עשוי לחשוב שבני המשפחה אינם מתאימים לתפקיד המורכב, במצב שכזה בית המשפט ימנה אפוטרופוס חיצוני. אם לאדם הנזקק לאפוטרופוס ישנם חברים קרובים הכשירים לקחת על עצמם את התפקיד בית המשפט יכול לבחור בהם, אך במידה ולאדם אין קרובים מתאימים ימונה אפוטרופוס ניטרלי שיהיה אמון על ניהול ענייניו הכלכליים של האדם הנזקק לאפוטרופוס.

מהם תפקידיו וחובותיו של האפוטרופוס לרכוש

במידת הצורך על האפוטרופוס לרכוש לדאוג למציאת מסגרת מגורים הולמת עבור האדם שתכלול סביבה טיפולית תומכת ומפתחת כגון, מוסד טיפולי או סיעודי.

תפקיד האפוטרופוס לפקח ולעקוב באופן שגרתי אחר האדם הנזקק לאפוטרופוס, לוודא כי זכויותיו נשמרות וכי תנאי המחייה שלו הולמים וטובים.

על האפוטרופוס לוודא כי האדם גר בדירה תקינה נקייה וראויה למגורים. במידת הצורך האפוטרופוס מחויב לדאוג לשפץ ולאבזר את ביתו של האדם הנזקק לאפוטרופוס בכל הכלים והרהיטים שיאפשרו איכות חיים טובה.

תפקיד האפוטרופוס לנהל את כלכלת הבית של האדם במידה והא גר לבדו, הכוללים תשלומי שכר דירה, חשבונות, קניית מצרכים, מזון ועוד. זאת במידה ובאדם מתגורר לבד.
אפוטרופוס לרכוש אחראי לדאוג לניהול נכסיו ורכושו של האדם הנזקק לאפוטרופוס, כמו כן ניהול חשבונות הבנק שלו בצורה נכונה ומסודרת.
אפוטרופוס לרכוש נדרש לעבוד בתקשורת ושיתוף פעולה עם האפוטרופוס לגוף, במידה והאדם נזקק לעבור פרוצדורה רפואית על האפוטרופוס לרכוש לממן זאת עבור האדם הנזקק לאפוטרופוס.

בקשה למינוי אפוטרופוס

האם יש גוף שמפקח על האפוטרופוס לרכוש

חוק הכשרות המשפטית הגדיר במפורט מהם חובות הדיווח של האפוטרופוס לרכוש, פעולות הדיווח יוצרות פיקוח קפדני על פעולותיו של האפוטרופוס ונועדו כדי לשמור על זכויותיו של האדם הנזקק לאפוטרופוס. לאחר מינויו לתפקיד, האפוטרופוס לרכוש נדרש לדווח לאפוטרופוס הכללי מה מצבו הכלכלי של האדם, מה היקף רכושו ונכסיו. מלבד זאת האפוטרופוס לרכוש יידרש להפיק דוחות שנתיים שירכזו את כל התנועות והפעולות שנעשו עם רכושו וכספו של האדם הנזקק לאפוטרופוס.

לסיכום

בקשה למינוי אפוטרופוס לרכוש זה הליך מורכב מבחינות רבות, על כן יש לנהל את הבקשה בצורה נהירה ונכונה למען טובתם של כל הצדדים העוסקים בדבר. מומלץ לעשות זאת לצד עורך דין מקצועי לענייני משפחה או עורך דין צוואות או עורך דין ירושות שיהיה הרוח הגבית שלכם לאורך כל הדרך עד להשלמת כל ההליכים הנדרשים למינוי האפוטרופוס.

הבית שלכם לעולם המשפט חברת R.D.B עורכי דין, גישור ונוטריון

R.D.B הבית שלכם לעולם המשפט
חברתנו מתמחה בדיני משפחה ובעל ניסיון רב ומוכח, נשמח לסייע לכם לצלוח את הליך המינוי העומד לפניכם במקצועיות ואמפתיות.
אנו נעשה כל שביכולתנו כדי להקל עליכם, יחד נגיע למטרה!

  • ייצוג משפטי ברמה הגבוהה ביותר
  • עבודה בשקיפות ואמינות
  • ליווי וייעוץ אישי

הינכם מוזמנים להתקשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר