לשיחת ייעוץ חייגו: 03-9133341
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אפוטרופוס לדין

דין, משפט

אפוטרופוס לדין נדרש במצבים בהם ישנו צורך לדאוג לצרכיו של אדם קטין לפני ובמהלך הליכים משפטיים שנוגעים לענייניו. תפקידו של אפוטרופוס לדין הוא להציג את טובתו של הקטין בצורה האובייקטיבית והבהירה ביותר. בין המקרים השכיחים ביותר שניתן להיתקל בהם, הם כאשר ההורים נמצאים בהליכי גירושים מורכבים בהם כל צד בטוח בצדקת דרכו ומניעיו, הרגשות משתלטים ולעיתים שני הצדדים אינם מודעים למצבו של ילדם הנמצא בין הפטיש לסדן. תפקידו של אפוטרופוס לדין הוא לשמור על טובת הילד עד להגעה להסדר משפטי

המאמר שלהלן ידון בנושא אפוטרופוס לדין, כיצד יש לנהל את ההליכים הרגישים הללו בצורה המיטיבה? ומה תפקידו של עורך דין לענייני משפחה

כל הורה הוא האפוטרופוס של ילדיו באופן טבעי עד גיל 18, ההנחה הרווחת היא שהוריו של הקטין יפעלו לטובתו כמיטב יכולתם מעצם היותם הוריו. 

אך פעמים רבות, האמוציות משתלטות על זווית הראייה של ההורים, בייחוד במקרים של סכסוכים בין האב לאם. במצב כזה קשה מאד לראות את המציאות כמו שהיא ואת כל הצדדים המעורבים בסוגיה גם אם מדובר באנשים נורמטיביים מהשורה הראשונה. מסיבה זו ועוד, נקבע כי לקטינים העומדים במרכז של סכסוך משפחתי ימונה אפוטרופוס לדין שיטפל בעניינים והם אף יוכרזו כקטינים בסיכון עד לתום ההליכים המשפטיים.  

כיצד מתנהל מינוי אפוטרופוס לדין?

כאמור לעיל, טובת הקטינים תמיד עומדת בראש סדר העדיפויות, לכן לפי סעיף 68 א לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב- 1968 מערכת המשפט עשויה למנות בכל עת אפוטרופוס לדין שיהיה אמון על טובתו של הקטין, פסול הדין או החסוי, בין אם באופן קבוע או זמני לפי שיקול דעתו של בית המשפט.  

תפקידו של אפוטרופוס לדין 

בית המשפט מכיר בקטין כצאצא של הוריו, אך לצד זה הוא מכיר בו כישות נפרדת בעלת צרכים, אינטרסים וזכויות בפני עצמה העשויים להיות מנוגדים לעמדת הוריו. לכן, מינוי אפוטרופוס לדין עבור הקטין נועד בכדי לשמש כשלוחה של הקטין בין כותלי בית המשפט, והמהווה למעשה את קולו של הקטין.

על כתפיו של האפוטרופוס לדין מוטלת האחריות לפעול במסירות ונאמנות לצרכיו וטובתו של הקטין בצורה האובייקטיבית ביותר. כך למעשה האפוטרופוס לדין מהווה מעין מגשר, המצמצם באופן מסוים את הקונפליקטים המשפחתיים כי בכל זאת הוא אינו הקטין עצמו ולרוב כל המעורבים בדבר רואים בו כגורם ניטרלי שאינו בעל אינטרס מסוים ואינו תופס צד אחד.

מינוי אפוטרופוס לדין ביוזמת הקטין 

ישנם מצבים בהם הקונפליקט המשפחתי נשאר בין קירות ביתו של הקטין ואינו מגיע לבית המשפט ביוזמת הוריו. אך מה קורה במידה והקטין פונה לבית המשפט לקבל סיוע, בין אם באמצעות עורך דין או באמצעות קרוב משפחה או חבר קרוב? לפי סעיף 3 ד לחוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה- 1995, כאשר קטין פונה לקבלת סיוע, ניתן להגיש תובענה בדבר הפגיעה שנעשית על ידי הוריו, זאת בעזרת פקיד סעד דרך היועץ המשפטי לממשלה או מישהו מבאי כוחו. 

כמה מילים לסיכום, מינוי אפוטרופוס לדין יכול להיות פעולה אשר תכריע את הסכסוך המשפחתי בדרכי שלום יחסיים. ואשר רואה את טובתו של הילד לנגד עיניו. באמצעות אפוטרופוס לדין ניתן לבנות אמון יחד עם הקטין בתוך המערכה הלא פשוטה הזו.

R.D.B LAW FIRM – הבית שלך לעולם המשפט

חברתנו בעלת וותק רב בכל הנוגע לדיני משפחה, אנו מעניקים ייעוץ וייצוג משפטי תומך ואישי לכל אחד ואחת המבקשים להסדיר את עניינם בצורה הנעימה ביותר.
הינכם מוזמנים ליצור עימנו קשר ונשמח לסייע גם לכם לגשר ולפתור את המחלוקות המשפטיות בדרכי נעם ושלום מוזמנים להתקשר לחברתנו, ונשמח לסייע גם לכם להגיע למחוז חפציכם.

"האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי כל תיק הינו ייחודי ומשכך יש לבחון אסטרטגיה משפטית בכל תיק לגופו"

מאמרים נוספים בנושאי אפוטרופוס

מעניינים בפגישת ייעוץ ללא עלות? השאירו פרטים כעת
מדריכים ומאמרים חדשים באתר